Więź, jesień 2020

KORZENIE. PROJEKT EDUKACYJNY

Korzenie to edukacyjny projekt Laboratorium „Więzi” skierowany do księży, seminarzystów i katechetów, pogłębiający wiedzę o żydowskich korzeniach chrześcijaństwa i współczesnym nauczaniu Kościoła katolickiego o Żydach i judaizmie. Dowiedz się więcej.

Przeczytaj przesłania biskupa Rafała Markowskiego i rabina Michaela Schudricha.

Udział w projekcie jest bezpłatny. Zainteresowanych prosimy o kontakt. Koordynatorka projektu: Agnieszka Magdziak-Miszewska, korzenie@wiez.pl

Sierpień 2017

  • Cyprian Kamil Norwid, „Jezus Chrystus nauczający”

Rodzinna więź. Kościół katolicki o Żydach i judaizmie

Ks. Grzegorz Michalczyk

Znaczna część duchowego dziedzictwa chrześcijan i Żydów jest wspólna. Mamy te same korzenie, ale często wzajemnie się nie znamy.

  • Prof. Stanisław Krajewski i o. Wiesław Dawidowski OSA

Od wrogości do pojednania. Dialog międzyreligijny z perspektywy judaizmu

Stanisław Krajewski

Coraz więcej Żydów patrzy na chrześcijaństwo z szacunkiem. Historyczne opory wobec wyznawców Chrystusa są przełamywane zarówno wśród Żydów religijnych, jak i świeckich.

  • Żydzi wyjeżdżający do Palestyny

Krótka historia Żydów w Polsce

Stefan Bratkowski

Między potomkami narodów, które tyle wieków żyły obok siebie na jednej ziemi, powinno być możliwe nie tylko pojednanie, ale i przyjaźń.

  • Papież Jan Paweł II

Jan Paweł II a starsi bracia w wierze

Zbigniew Nosowski

Słyszałem, jak ortodoksyjny rabin w Jerozolimie mówił o Janie Pawle II: „nasz papież”. To symbol znaczenia papieża z Polski dla relacji chrześcijańsko-żydowskich.

  • Bp Rafał Markowski

Z tych korzeni wyrasta Kościół

Bp Rafał Markowski

Po zapoznaniu się z projektem edukacyjnym „Korzenie” chciałbym gorąco wszystkim polecić działania prowadzone w jego ramach.

  • Michael Schudrich

Otwarcie na inne religie wzmacnia własną wiarę

Michael Schudrich

Jako rabin wielu rzeczy nauczyłem się od papieża Jana Pawła II. Jedną z najważniejszych jest otwartość na inne religie.

  • Walka Jakuba z aniołem

Bóg chce być zwyciężony

Kalina Wojciechowska

W bezpośredniej konfrontacji ze świętym Bogiem, grzeszny człowiek nie ma najmniejszych szans. Ciągnie się za nim, jak za Jakubem, bardzo niechlubna przeszłość: oszustwa, zdrady, podstęp. Pozostaje tylko ufność w Boże miłosierdzie i w Bożą wierność obietnicy.

  • Widok na Jerozolimę z Góry Oliwnej

Patrząc na Jerozolimę

Cezary Gawryś

Trudno zapomnieć pierwszy widok z Góry Oliwnej na rozległą panoramę Świętego Miasta. Na ogromnych wzgórzach, poprzecinanych dolinami, na granicy jałowych gór Pustyni Judzkiej, rozciągają się gęste miejskie zabudowania jednolitego, żółto-kremowego koloru.

  • Chanuka na Union Square w San Francisco

Duch wieje z Baltimore i Lublina

Zbigniew Nosowski

Z Lublina i Baltimore poszedł w świat podobny sygnał: Żydzi i chrześcijanie „czczą tego samego Boga”, choć ich religijne przekonania są nie do pogodzenia. Jedni i drudzy wspólnie tworzą, można by powiedzieć, „lud sprzymierzony”, bo łączy ich Najważniejsze z Ważnych — sam Najwyższy.

  • Hanna Gronkiewicz-Waltz

Hanna Gronkiewicz Waltz: Bóg i proza życia

Hanna Gronkiewicz-Waltz

Trzeba wierzyć, że obietnice, które oferuje Bóg, są prawdziwe, chociaż wydaje się, że nie ma już nadziei. W decydujących momentach mojego życia, także w sprawach związanych z moimi funkcjami publicznymi, wierzyłam, czasami resztkami sił, że jeszcze coś dobrego się wydarzy.

Projekt „Korzenie” jest realizowany ze środków Fundacji Ronalda S. Laudera.

Patronami projektu są biskup Rafał Markowski i rabin Michael Schudrich.