Nuncjatura Apostolska w Polsce wydała dziś komunikat: Watykan wyznaczył kard. Nycza do poprowadzenia dochodzenia w sprawie zaniedbań metropolity gdańskiego.

Ogłoszona dziś decyzja oznacza, że wstępne ustalenia prowadzone na poziomie diecezjalnym potwierdziły prawdopodobieństwo poważnych zaniedbań byłego metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia. Rozpoczął się więc kolejny etap dochodzenia.

Gdańscy duchowni i świeccy katolicy od lat bezskutecznie zgłaszali nadużycia abp. Głódzia kościelnym władzom, z papieżem włącznie. Kalendarium tych bezowocnych działań można przeczytać tutaj.

Dziś na Więź.pl zaczynamy publikację śledczego reportażu Zbigniewa Nosowskiego o 25-letnich zmaganiach o akt kościelnej sprawiedliwości w sprawie ks. Andrzeja Dymera. Za wieloletnią bezczynność drugiej instancji odpowiada właśnie abp Głódź. Pierwszy odcinek reportażu: „Przeczekamy i prosimy o przeczekanie. Odc. 1: Kościelny rezerwat niedostępności”.

Polecamy także tekst „«Miłostki», czyli gwałty. Abp Głódź ma poważny kłopot”.

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce:

W następstwie formalnych zgłoszeń, Stolica Apostolska, w oparciu o motu proprio Ojca Świętego Franciszka „Vos estis lux mundi” (art. 10 par. 1), upoważniła arcybiskupa metropolitę warszawskiego do przeprowadzenia dochodzenia w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia w prowadzeniu spraw o nadużycia seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony niektórych duchownych archidiecezji gdańskiej.

Etap diecezjalny dochodzenia został zakończony.

Komunikat w sprawie arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia
Komunikat w sprawie arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia