Kościół nie zgodzi się na żaden sposób przerywania ciąży – powiedział ks. Leszek Gęsiak, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski, dziś wieczorem w „Newsroomie” WP.

Prezydent Andrzej Duda wniósł dziś do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Składa się ona z dwóch artykułów i dopuszcza aborcję w sytuacji, w której z powodu wad letalnych śmierć dziecka jest nieunikniona (można go przeczytać tutaj).

Zasadnicza treść projektu mówi, że [przerwanie ciąży może być dokonane wyłącznie przez lekarza, w przypadku gdy] „badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą, prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, bez względu na zastosowane działania terapeutyczne”.

Prezydent liczy, że dzięki swojej inicjatywie ustawodawczej przywróci tzw. kompromis aborcyjny, który skończył się 22 października wraz z wydaniem przez Trybunał Konstytucyjny orzeczenia o niezgodności z ustawą zasadniczą tzw. przesłanki embriopatologicznej (dopuszczenie aborcji, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu).

Zdaniem Andrzeja Dudy wyrok trybunału doprowadził do sytuacji, „w której niemożliwa stała się aborcja w sytuacji wystąpienia tzw. wad letalnych płodu, w której wiadomo, że dziecko i tak nie będzie w stanie żyć po porodzie. To sytuacja niezwykle delikatna i bolesna dla każdej matki, dla każdego rodzica. W przypadku wad letalnych śmierć dziecka jest nieuchronna. Ochrona jego życia pozostaje zatem poza mocą ludzką” – napisał na swojej stronie prezydent.

Prezydencki projekt skomentował dziś w „Newsroomie” WP ks. Leszek Gęsiak, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski: – Nieważne, jaka by ta propozycja była, to nie zmieni faktu, że jeżeli Kościół zostanie zapytany o swój głos, to powie, że nie zgodzi się na żaden sposób na przerywanie życia, ciąży, przerywania istnienia ludzkiego w jakiejkolwiek formie – powiedział.

Ks. Gęsiak cytował słowa Jana Pawła II o tym, że „Kościół zawsze wzywał do ochrony każdego życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci”.

– Tu nie ma miejsca na kompromis – dodał rzecznik KEP. – Życie jest życiem i należy je chronić.

To wypowiedź zgodna z przesłaniem środowego zebrania Rady Stałej Episkopatu: „Kościół zawsze będzie opowiadał się za życiem i wspierał chroniące je inicjatywy”.

Tymczasem w reakcji na rozstrzygnięcie TK w całym kraju trwają protesty kobiet. Dziś wieczorem Miejskie Biuro Bezpieczeństwa w Warszawie podało, że kilka minut po godzinie 20 w stołecznym marszu brało udział co najmniej 80 tys. osób.

JH