Najbliższe dni mogą okazać się punktem zwrotnym w historii Kościoła w Polsce – mówi Zbigniew Nosowski w Radiu Rodzina.

W środę wieczorem Rada Stała Episkopatu wydała komunikat dotyczący protestów po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Biskupi podziękowali tym, którzy bronią kościołów. Wezwali „wszystkich do podjęcia rzeczowego dialogu społecznego, do wyrażania poglądów bez użycia przemocy i do poszanowania godności każdego człowieka”. Poprosili też polityków „o dogłębne analizowanie przyczyn zaistniałej sytuacji i szukanie dróg wyjścia w duchu prawdy i dobra wspólnego, bez instrumentalizowania spraw wiary i Kościoła”.

Treść dokumentu komentował wczoraj we wrocławskim diecezjalnym Radiu Rodzina Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny „Więzi”. Dzień wcześniej pisał on na naszych łamach, że episkopat powinien zerwać państwowo-kościelny konkubinat i odrzucić ofertę wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, który we wtorkowym wystąpieniu wezwał sympatyków PiS do obrony kościołów i Polski „za wszelką cenę”.

Jak mówił Nosowski w Radiu Rodzina, biskupi nie wykorzystali szansy, Rada Stała KEP nie potrafiła zająć wspólnego stanowiska, wyszedł dokument zlepiony z różnych zdań, czyli „nijaki”. – Z bólem serca stwierdzam, że trudno komentować komunikat Rady Stałej i nie wiadomo, co chciała ona w nim powiedzieć. Bardziej powinniśmy dyskutować jak bardzo jest to zmarnowana szansa i jak najbliższe dni mogą okazać się punktem zwrotnym w historii Kościoła – zaznaczył.

– Kościół nie stanął na wysokości zadania, to konsekwencja decyzji wcześniejszych, konkubinatu państwowo-kościelnego – zaznaczył naczelny „Więzi”.

Socjolog zauważył, że doszło do deeskalacji konfliktu, ale nie dzięki biskupom, a apelom organizatorek protestów, które nawoływały, by omijać kościoły.

Jak przyznał, akty wandalizmu, niszczenie symboli religijnych i wtargnięcia na Mszę świętą, do których dochodziło w ubiegłą niedzielę, to dla katolika „uderzenie w serce”, ale chrześcijanie muszą na to „reagować po chrześcijańsku, a nie na zasadzie tworzenia kordonów ochronnych”. Ta druga reakcja jest – jak podkreśla naczelny „Więzi” – typowo ludzka, ale nie ma w niej chrześcijańskiej specyfiki.

Cała rozmowa zostanie wyemitowana dziś o 13.30.

Przeczytaj również refleksję Zbigniewa Nosowskiego „Jak iść przez noc ciemną Kościoła”

DJ