Bądźmy za siebie nawzajem odpowiedzialni – apeluje abp Wojciech Polak.

W całym kraju – w niedzielę także w kościołach i pod kuriami – trwają protesty po czwartkowym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodne z ustawą zasadniczą dopuszczenie aborcji, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu.

W krótkim nagraniu opublikowanym na stronie prymaspolski.pl i w mediach archidiecezji gnieźnieńskiej prymas Polski abp Wojciech Polak prosi o uspokojenie nastrojów i nieeskalowanie konfliktu, zwłaszcza teraz, w czasie pandemii.

– Przeżywamy trudny czas, w którym wielu choruje, wielu cierpi, w którym śmierć dotyka naszych rodzin i wspólnot. Ostatnie dni przyniosły nam liczne protesty społeczne. Są one wyrażane niekiedy w sposób bardzo gwałtowny, zdecydowany, ostry, raniący innych. Bardzo proszę o wzajemny szacunek, o to byśmy nie przekraczali granic, o szacunek dla miejsc świętych, dla naszych świątyń. Bardzo proszę, by były one miejscem pojednania – mówi abp Polak.

– Nie powodujmy podziałów, nie przyczyniajmy się do tego, by były one jeszcze głębsze. Niech wszystkim nam zależy na jedności i pokoju. Bądźmy za siebie nawzajem odpowiedzialni – apeluje na koniec prymas.

KAI, DJ

Przeczytaj też:
O Rzecz bardziej Pospolitą
Zadajemy ostateczny cios jedności naszego społeczeństwa
Matka i dziecko to dwa odrębne byty, z których każdy zasługuje na miłość