Papież przyjął rezygnację bp. Edwarda Janiaka, który wciąż ma zakaz przebywania na terenie diecezji. Administratorem apostolskim pozostaje abp Grzegorz Ryś. Seminarium w Kaliszu zostaje tymczasowo zamknięte, a klerycy przeniesieni do Poznania.

Wczoraj kaliskie RadioCENTRUM zapowiadało, że biskup Edward Janiak, negatywny bohatera filmu „Zabawa w chowanego” braci Sekielskich, przechodzi na emeryturę. Nuncjatura Apostolska w Polsce przekazała dziś komunikat, w którym informuje, że papież Franciszek przyjął jego rezygnację.

Publikujemy pełną treść komunikatu Nuncjatury wraz z dołączonym do niego wyjaśnieniem:

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. Od tego momentu arcybiskup Grzegorz Ryś zarządza diecezją kaliską jako administrator apostolski sede vacante.

 Warszawa, 17 października 2020 roku

+ Salvatore Pennacchio
Nuncjusz Apostolski

Wyjaśnienia związane z rezygnacją biskupa kaliskiego:

  1. W związku z prowadzonym postępowaniem w sprawie sygnalizowanych zaniedbań bp. Edwarda Janiaka odnośnie do oskarżeń o nadużycia seksualne niektórych duchownych diecezji kaliskiej, obowiązuje go nadal nakaz przebywania poza diecezją.
  2. Abp Grzegorz Ryś, administrator apostolski, posiada władzę biskupa diecezjalnego, w tym wyłączną kompetencję dotyczącą oskarżeń o nadużycia seksualne niektórych duchownych diecezji kaliskiej, jak również troskę o ich ofiary.
  3. Ponadto, w wyniku zakończonej wizytacji apostolskiej w seminarium duchownym diecezji kaliskiej, Kongregacja ds. Duchowieństwa podjęła decyzję o czasowym zamknięciu tegoż seminarium. Wszyscy alumni wyższego seminarium duchownego w Kaliszu ‒ obecni i przyjęci w przyszłości ‒ swoją formację będą odbywali odtąd w seminarium duchownym w Poznaniu.

Warszawa, dnia 17 października 2020 roku

Zaniedbań w kaliskim seminarium dotyczy druga część reporterskiego cykl Zbigniewa Nosowskiego, redaktora naczelnego kwartalnika „Więź” – „Jak to się robiło w diecezji kaliskiej” (za ten cykl autor został właśnie nominowany do Nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego). A także nasza rozmowa z ks. Piotrem Górskim, byłym rektorem, gnębionym przez bp. Janiaka.

Śledzimy tę sprawę dokładnie. Wszystkie nasze wcześniejsze teksty o bp. Janiaku znajdziecie tutaj.

Dziś opublikowaliśmy także komentarz Zbigniewa Nosowskiego Przywracanie sprawiedliwości w Kaliszu”