Jak nieoficjalnie dowiedziało się kaliskie radioCENTRUM, informację o przejściu w stan spoczynku duchownego ma przekazać w sobotę około południa Nuncjatura Apostolska w Polsce.

RadioCENTRUM podaje też, że emerytowany biskup Janiak zamieszka w Ostrowie Wielkopolskim, a proces wyboru kandydata na jego następcę jest poufny.

Bp. Edwarda Janiaka, który kierował diecezją kaliską, opinia publiczna poznała w maju br. w dokumencie Marka i Tomasza Sekielskich „Zabawa w chowanego”. Zobaczyliśmy hierarchę, który nie podjął odpowiednich działań po otrzymaniu informacji o wykorzystywaniu seksualnym dzieci przez księdza w swojej diecezji, czyli nie wypełnił obowiązków nałożonych na przełożonego przez prawo kościelne.

Po premierze filmu abp Wojciech Polak, prymas Polski i delegat episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży, zwrócił się przez nuncjaturę do Stolicy Apostolskiej o wszczęcie postępowania.

Bp. Janiaka dotyczy także opublikowany w czerwcu reporterski cykl Zbigniewa Nosowskiego, redaktora naczelnego kwartalnika „Więź” – „Jak to się robiło w diecezji kaliskiej” (za ten cykl autor został właśnie nominowany do Nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego).

części 1. Nosowski ustala, że przez 15 lat od ujawnienia przestępstwa diecezja kaliska nie rozpoczęła dochodzenia kanonicznego w sprawie duchownego prawomocnie skazanego za znęcanie się nad ośmiolatkami i molestowanie ich.

części 2. naczelny „Więzi” pisze o skardze na bp. Janiaka, którą w lutym 2018 r. do warszawskiej nuncjatury przekazał rektor kaliskiego seminarium duchownego; postawił on biskupowi zarzuty tolerowania wśród księży wykorzystywania seksualnego osób małoletnich i aktywnego homoseksualizmu.

Od 25 czerwca diecezją kaliską tymczasowo kieruje abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Bp Janiak otrzymał (papieskie) polecenie przebywania poza diecezją na czas prowadzenia dochodzenia w sprawie jego zaniedbań, ale się do niego nie stosował.

68-letni biskup nie radził sobie z sytuacją: o atak na siebie oskarżał prymasa Wojciecha Polaka; „Gazeta Wyborcza” opisywała, jak dwa tygodnie po premierze filmu Sekielskich został zabrany do szpitala z 3,44 promila alkoholu we krwi.

Śledzimy tę sprawę dokładnie. Wszystkie nasze teksty o bp. Janiaku znajdziecie tutaj

17 października Nuncjatura Apostolska w Warszawie ogłosiła, że papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Janiaka. Przeczytaj komentarz Zbigniewa Nosowskiego

JH