Kocham wasze dzieci takimi, jakimi są, gdyż są dziećmi Bożymi – powiedział Franciszek do członków włoskiego stowarzyszenia Tenda di Gionata, skupiającego rodziców dzieci ze środowiska LGBT.

Papież przyjął wczoraj około 40 osób z tego stowarzyszenia Tenda di Gionata, rozmawiał z nimi, a na zakończenie audiencji wiceprzewodnicząca organizacji Mara Grassi wraz ze swym mężem Agostino Usaim wręczyli mu hiszpański przekład książki „Szczęśliwi rodzice”, zawierającej świadectwa trudnych doświadczeń, jakie często musiały przejść katolickie osoby homoseksualne.

Przedstawiciele grupy wręczyli również Franciszkowi tęczową koszulkę ze słowami z 1. Listu św. Jana: „W miłości nie ma lęku” (1 J 4,18). Przyjął ją z uśmiechem, na co Grassi – matka czwórki dzieci, z których najstarszy syn jest homoseksualistą – oświadczyła, że uczestnicy tego wydarzenia doświadczają „głębokiej zgody wewnętrznej, której nie zapomną”.

– Nasze stowarzyszenie chce, aby Kościół rozmawiał z rodzinami dzieci LGBT – powiedziała podczas audiencji wiceprzewodnicząca stowarzyszenia, która działa też w dwóch podobnych grupach rodziców w Reggio Emilia i w Parmie. Nawiązując do tytułu podarowanej papieżowi książki, wyjaśniła, że uważają się za szczęśliwych, gdyż zostali zmuszeni do zmiany spojrzenia na swoje dzieci. Nowe spojrzenie, pozwoliło im „widzieć w nich piękno i miłość Boga”.

Grassi zapewniła, że członkowie organizacji chcą „tworzyć pomost z Kościołem”, aby także „Kościół mógł zmienić spojrzenie na nasze dzieci, nie wykluczając ich, ale przyjmując je w całej pełni”.

– Przyznaję, że na tej bolesnej drodze, którą jako ludzie wierzący ze środowiska LGBT każdy z nas przeżył, nie wyobrażałem sobie, że dojdziemy do takiego etapu, czyli że zgromadzimy się na audiencji z Ojcem Świętym – powiedział po wydarzeniu jeden z członków stowarzyszenia.

W książce, którą otrzymał Franciszek, zamieszczone zostały listy z konkretnymi prośbami i krytycznymi uwagami na temat traktowania osób o skłonnościach homoseksualnych i ich rodzin przez Kościół, który – jak podkreślano – zapomniał o społeczności osób LGBT lub piętnował je. Osoby z tego środowiska czuły się, jak same zaznaczyły, „bardzo często jako niepożądane przez wspólnoty kościelne”, ale też odrzucane przez własne rodziny. Odbierając książkę papież miał powiedzieć: – Kościół was nie wyklucza i kocha wasze dzieci takimi, jakimi są, ponieważ są dziećmi Bożymi.

Tenda di Gionata jest stowarzyszeniem powstałym jako owoc troski o rodziny osób homoseksualnych, podjętej przez przedwcześnie zmarłego kapłana z regionu Marche w środkowych Włoszech ks. Davida Esposito.

KAI, DJ