Świadomość negatywnych konsekwencji nadużywania nowych technologii jest niezbędna, aby wyrobić sobie dobre nawyki.

Czwarta rewolucja przemysłowa, napędzana nowymi technologiami, pędzi szybciej niż lokomotywa elektryczna. Możemy do tego pociągu wsiąść i poznawać nowy świat albo pomachać naszym dzieciom z peronu i pozostać w przeszłości. Jeśli chcemy poruszać się po tym świecie z korzyścią dla siebie i swoich bliskich, wystarczy wprowadzić kilka prostych zasad higieny cyfrowej: 

1. Kontroluj czas przed ekranem. Jak długo dzisiaj byłem w sieci? W jakim celu sięgam po smartfon?

2. Odkładaj smartfon. Nie noś go przy sobie cały czas.Jeśli z niego nie korzystasz, usuń go z zasięgu wzroku, zwłaszcza podczas pracy i nauki.

3. Wyłącz powiadomienia. Wyłącz dźwięki i plakietki. Nie sprawdzaj co chwilę wiadomości. Przekonasz się, że ta drobna zmiana da duże efekty.

4. Nie rób wielu rzeczy naraz. W czasie pracy lub nauki wyłącz aplikacje w tle i serwisy społecznościowe. Badania dowiodły, że wielozadaniowcy są mniej skoncentrowani i mają słabszą pamięć.

5. Trenuj swój mózg w sposób analogowy. Ćwicz koncentrację, pamięć i logiczne myślenie.

6. Relaksuj się i odpoczywaj …ale bez urządzeń ekranowych!

7. Szukaj zainteresowań poza siecią. Nuda i brak zainteresowań to jeden z czynników zwiększających ryzyko uzależnienia się od smartfona. Stwórz dla siebie i rodziny alternatywę dla świata cyfrowego.

8. Planuj czas bez internetu. Świadomie spędzaj czas bez sieci, planując godziny lub dni, kiedy nie używasz urządzeń cyfrowych. 

9. Zadbaj o swój sen. Najlepiej, abyś na 1–2 godziny przed snem zrezygnował z korzystania z urządzeń ekranowych. Nie zabieraj telefonu do sypialni. Wciąż można kupić budzik!

10. Dbaj o relacje. Kontakt w sieci to nie relacja. Relację zbudujesz tylko offline. Dobre relacje tworzą dobre życie i chronią przed uzależnieniami.

O cyfrowej higienie porozmawiamy w środę, 29 lipca o godz. 19.00 na naszym Facebookowym profilu. O zagrożeniach i szansach, jakie stwarza internet, opowiedzą:

Magdalena Bigaj – zajmuje się komunikacją społeczną i wpływem nowych technologii na społeczeństwo, prowadzi Fundację Dbam o Mój Zasięg i jest członkinią Komitetu Dialogu Społecznego Krajowej Izby Gospodarczej

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz – jest radcą prawnym, w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich główną koordynatorką ds. strategicznych postępowań sądowych oraz koordynatorką Okrągłego Stołu RPO ds. zwalczania patotreści w internecie

Spotkanie online poprowadzi: Katarzyna Jabłońska („Więź”)

Powyższy tekst to fragment większego artykułu, który ukazał się w wakacyjnym numerze kwartalnika „Więź”, lato 2020

Więź, lato 2020

Kup tutaj