Tylko wtedy, gdy Kościół naprawdę zacznie patrzeć na ludzi tak, jak robi to Bóg, homoseksualiści poczują się naturalną częścią wspólnoty kościelnej – pisze kard. Matteo Zuppi, metropolita Bolonii.

Jego słowa pochodzą ze wstępu do książki „Kościół i homoseksualizm” Luciana Moia, która ostatnio ukazała się we Włoszech.

Zdaniem arcybiskupa Bolonii i członka Wspólnoty Sant’Egidio skłonności seksualne należą do tożsamości człowieka. „Nikt nie może wybrać własnej orientacji, ani heteroseksualność, ani homoseksualizm nie mogą być oddzielone od tożsamości osoby. Dlatego też, gdy zaakceptujemy osobę, nie możemy odrzucić jej orientacji” – stwierdził.

„Tylko wtedy, gdy Kościół naprawdę zacznie patrzeć na ludzi tak, jak robi to Bóg, homoseksualiści poczują się jak wszyscy inni, jako naturalna część wspólnoty kościelnej” – zaznaczył.

Książka chrześcijańskiego dziennikarza Luciana Moia, redaktora dziennika episkopatu Włoch „Avvenire”, zaczyna się od apelu, który papież Franciszek wystosował w swojej posynodalnej adhortacji „Amoris Laeitia”, gdzie prosił o „pełne szacunku towarzyszenie, aby ci, którzy wykazują skłonność homoseksualną, mogli otrzymać niezbędną pomoc w zrozumieniu i pełnym wypełnieniu woli Bożej w ich życiu”.

Katechizm Kościoła Katolickiego z 1992 roku wzywa do „szacunku, współczucia i wrażliwości” wobec innych orientacji seksualnych, ale także nazywa je „obiektywnie nieuporządkowanymi”. W 2017 r. amerykański jezuita o. James Martin nakreślił możliwe sposoby podejścia z szacunkiem do osób nieheteroseksualnych w książce „Building a bridge”. Wielu z nich czuje się wykluczonych z Kościoła. Postawa o. Martina spotkała się z aprobatą części katolickich wiernych i ostrym sprzeciwem ze strony innych. Jezuita otrzymał pochwałę od kard. Kevina Farrella, prefekta watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia.

Książka Moia daje głos dziesięciu ekspertom z teologii, nauk humanistycznych i opieki duszpasterskiej, a także stara się pokazać nowe podejście duszpasterskie wobec osób LGBT.

Przeczytaj też wyznanie Szczepana Czerskiego „Miłość ojcowska nie stawia warunków”.

KAI, DJ