Zdaniem metropolity krakowskiego „dzisiaj próbuje się odebrać nam polskość poprzez nową, ateistyczną ideologię, która wszystko pragnie budować na bożku seksie. Temu bożkowi mają oddawać hołd już 4-letnie dzieci odpowiednio instruowane w przedszkolach i uczone tam masturbacji”.

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odprawił wczoraj – w 71. rocznicę urodzin Lecha Kaczyńskiego – Mszę św. na Wawelu. Modlił się w intencji śp. Marii i Lecha Kaczyńskich oraz wszystkich ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

W liturgii udział wzięli m.in.: prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek. PiS uczynił spór światopoglądowy i ataki na osoby LGBT częścią tegorocznej kampanii prezydenckiej. „Brońmy nas przed ideologią LGBT i skończmy słuchać tych idiotyzmów o jakichś prawach człowieka czy o jakiejś równości. Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym” – mówił poseł PiS Przemysław Czarek w sobotę w programie TVP „Studio Polska”.

We wczorajszej homilii arcybiskup Jędraszewski przywołał słowa Jezusa „przyjdź królestwo Twoje” z modlitwy „Ojcze Nasz”. Jak przekonywał, „Królestwo Boże nie jest czymś dalekim, abstrakcyjnym, ale bytem, który mamy urzeczywistniać w sobie i wokół siebie przez właściwe rozumienie dwóch pojęć: Ojczyzna i patriotyzm”.

Cytował słowa papieża z książki „Pamięć i tożsamość: „Odejście Chrystusa do nieba wprawdzie otwarło pojęcie ojczyzny w kierunku eschatologii i wieczności, ale bynajmniej nie odebrało niczego jego treści doczesnej. Wiemy z doświadczenia, chociażby na podstawie polskich dziejów, na ile inspiracja wiecznej ojczyzny zrodziła gotowość służenia ojczyźnie doczesnej, wyzwalała w obywatelach gotowość do wszelakich poświęceń dla niej – poświęceń niejednokrotnie heroicznych”.

– Mamy prawo i obowiązek odnieść te słowa do minionych stu lat, do szczególnej sekwencji lat, które tworzą daty 1920, 1940, 2010, 2020. Zawarta jest w nich historia zmagań o niepodległość, wierność, pamięć i o człowieka – podkreślił metropolita. Jego zdaniem „rok 2010 to zmagania o pamięć i związana z nimi tragedia smoleńska” zaś „rok 2020 to zmagania o człowieka, związane z pytaniem, na jakich fundamentach mamy dzisiaj budować polski naród”.

– Zdajemy sobie sprawę, że polska świadomość i tożsamość, budowane na chrześcijańskiej tradycji, są obecnie na nowo, w inny już sposób, ale wyrastający z tych samych marksistowskich korzeni, zagrożone. Dzisiaj próbuje się odebrać nam polskość poprzez nową, ateistyczną ideologię, która odrzuca Boga, Ojczyznę, naród i godność osoby ludzkiej opartej na wierze w Boga Ojca, i która wszystko pragnie budować na bożku seksie. Temu bożkowi mają oddawać hołd już 4-letnie dzieci odpowiednio instruowane w przedszkolach i uczone tam masturbacji i samozadowolenia cielesnego – mówił abp Jędraszewski (manipulacje na temat masturbacji 4-latków, promowanej rzekomo przez Światową Organizację Zdrowa, prostował w swoim blogu felietonista „Więzi” Jerzy Sosnowski).

Zdaniem krakowskiego metropolity „przez nietolerancję, agresywne ataki i prowokacje ze strony zwolenników ideologii gender i LGBT próbuje się nam odebrać naszą polską i od przeszło 1050 lat – chrześcijańską ziemię”.

– Zgromadzeni dzisiaj, w tym świętym dla Kościoła i dla polskiego narodu miejscu, w katedrze na Wawelu, gdzie spoczywają prochy naszych królów i wodzów, i prochy naszych narodowych wieszczów, i gdzie od 10. lat znajduje się sarkofag pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii, wołamy więc do naszego Ojca, „który jest w niebie”, aby zesłał Ducha Świętego i sprawił, aby obudził się duch naszego narodu, aby ten duch zaczął żyć nowym życiem – życiem wolności Bożych dzieci – i z nadzieją w zwycięstwo podjął walkę o to, by naszej polskiej, chrześcijańskiej ziemi zostały przywrócone jej prawa – mówił metropolita krakowski.

Przypomnijmy: niespełna rok temu, 1 sierpnia, w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, abp Jędraszewski mówił w homilii, że „czerwona zaraza już po naszej ziemi nie chodzi. Co wcale nie znaczy, że nie ma nowej, która chce opanować nasze dusze, serca i umysły. (…) Nie czerwona, ale tęczowa”.

Kilka dni temu ostatnie wypowiedzi polityków prawicy skierowane przeciwko osobom LGBT komentował na Więź.pl Paweł Stachowiak. „Dziś jest czas, aby Kościół i jego pasterze jasno i bez kunktatorstwa wezwali do poszanowania naszych sióstr i braci” – pisał.

Natomiast o. Tomasz Dostatni przypominał zapis z Katechizmu o tym, że należy unikać wobec osób homoseksualnych „jakichkolwiek oznak niesłusznej dyskryminacji”.

Przeczytaj także tekst Jerzego Sosnowskiego „Arcybiskupa Jędraszewskiego myśli niedowarzone”

DJ, Archidiecezja Krakowska