Biskup kaliski Edward Janiak twierdzi, że Fundacja Świętego Józefa powstała wbrew woli większości episkopatu i że tak samo zostało obsadzone stanowisko delegata episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży. Komunikat w tej sprawie wydał sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński.

List bp. Edwarda Janiaka, negatywnego bohatera filmu braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”, skierowany do innych biskupów opisała wczoraj „Gazeta Wyborcza”.

Bp Janiak twierdzi, że episkopat w większości był przeciwny utworzeniu Fundacji Świętego Józefa, zajmującej się wspieraniem skrzywdzonych w Kościele, ale wynik głosowania zmieniono na pozytywny w celu „uniknięcia kompromitacji prymasa”, który już wcześniej zapowiedział w mediach jej utworzenie. Powołanie fundacji bp Janiak nazwał „działaniem siłowym”. Zdaniem biskupa kaliskiego także wybór prymasa na stanowisko delegata episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży odbył się bez aprobaty większości biskupów.

Cały list bp. Janiaka jest atakiem na prymasa Polski, który zaraz po premierze „Zabawy w chowanego” zapowiedział zwrócenie się przez nuncjaturę o wszczęcie postępowania w sprawie biskupa kaliskiego.

W odpowiedzi na twierdzenia bp. Janiaka wczoraj wieczorem komunikat wydał bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP. Poinformował, że „podczas 382. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, odbywającego się w Warszawie w dniach 12-14 marca 2019 roku biskupi zdecydowaną większością głosów wybrali abp. Wojciecha Polaka na delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży na pierwszą pięcioletnią kadencję”.

Ponadto bp Miziński podał do wiadomości, że „podczas 384. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, odbywającego się w Warszawie w dniach 8-9 października 2019 roku biskupi zdecydowaną większością głosów wyrazili zgodę na ustanowienie Fundacji Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski”.

Na list bp. Janiaka odpowiedział także prymas Polak. „Podjęte przeze mnie działanie jest wyrazem ewangelicznej troski o dobro osób pokrzywdzonych i o prawdziwe dobro Kościoła” – napisał.

KAI, DJ