Do przeprowadzenia dochodzenia wstępnego w sprawie biskupa kaliskiego upoważniła go Stolica Apostolska.

Jak dowiadujemy się z komunikatu metropolity poznańskiego zamieszczonego w Katolickiej Agencji Informacyjnej, watykańska Kongregacja ds. Biskupów pismem z dnia 26 maja upoważniła abp. Stanisława Gądeckiego „do przeprowadzenia dochodzenia wstępnego w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań biskupa kaliskiego w prowadzeniu spraw o nadużycia seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony niektórych duchownych”. Jak zaznaczono, „decyzja ta odpowiada pragnieniu papieża Franciszka ochrony osób małoletnich i dochodzenia do prawdy co do postawionych zarzutów”.

„Do czasu podjęcia innych decyzji, Kongregacja ds. Biskupów przeniosła na arcybiskupa metropolitę poznańskiego wyłączną kompetencję do zajmowania się sprawami oskarżeń o nadużycia seksualne, wysuwanych wobec duchownych diecezji kaliskiej, czy to będących już w toku, czy też nowych” – czytamy.

Wskazanie abp. Gądeckiego nie jest zaskoczeniem – „Vos estis lux mundi” przewiduje, że zgłoszoną sprawą ma zająć się metropolita miejsca, w przypadku Kalisza jest to właśnie abp Gądecki.

Przypomnijmy. Sprawę do Watykanu zgłosił abp Wojciech Polak, delegat episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży. Biskup kaliski Edward Janiak to negatywny bohater filmu „Zabawa w chowanego” braci Sekielskich.

KAI, DJ