Powstanie watykański dokument na temat kryzysu wywołanego koronawirusem – zapowiada prezes Papieskiej Akademii Życia abp Vincenzo Paglia.

Abp Paglia w rozmowie z dziennikiem „La Stampa” powiedział, że w obliczu pandemii „polityka, nauka i religia muszą zjednoczyć siły”, przeciwko koronawirusowi konieczne jest „antyciało solidarności”.

Jednocześnie watykański hierarcha wyraził opinię, że nie powinno się zamykać kościołów. Jego zdaniem „to tak, jakby zamknąć apteki i szpitale”. Oczywiście – podkreślił – trzeba rygorystycznie przestrzegać zaleceń, ale zamykanie świątyń „to niedorzeczność”, także dla niewierzących.

Prezes Papieskiej Akademii Życia zwrócił też uwagę, że w sytuacji, gdy ludzie muszą pozostawać w domach, wielu grozi „pandemia samotności”. W obecnym czasie w sposób szczególny odczuwa się negatywne strony nowoczesnego indywidualizmu. Ludzkość ma jednak – jak zauważył – „epokową szansę porzucenia swego egoistycznego, niegościnnego stylu życia na rzecz odpowiedzialnej bliskości z bliźnimi”.

KAI, DJ