Pragnę Państwu podziękować i pogratulować organizacji Tęczowego Piątku. Podziwiam Państwa postawę – napisał ks. Michał Jabłoński, proboszcz parafii ewangelicko-reformowanej, do dyrekcji i nauczycieli warszawskiego liceum. Zapowiada wzięcie udziału w akcji.

Ks. Michał Jabłoński jest proboszczem parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie przy ul. Solidarności. W przeddzień Tęczowego Piątku – akcji organizowanej w szkołach przez Kampanię Przeciw Homofobii, aby wesprzeć nastolatków LGBT+, doświadczających dyskryminacji oraz przemocy psychicznej – napisał list do dyrekcji oraz nauczycieli I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Jama Saheba Digvijay Sinhji.

„Pragnę Państwu podziękować i pogratulować organizacji Tęczowego Piątku, który ma się odbyć w Państwa szkole w piątek, 25 października br. Zważywszy na reakcje przeciwne i nieprzychylne tej akcji, reprezentowane przez niektóre środowiska społeczne i polityczne, tym bardziej podziwiam Państwa postawę, która wymaga odwagi, determinacji i zaangażowania w sprawy młodzieży LGBTQI. Stąd też z satysfakcją i radością przyjąłem zaproszenie na obchody Tęczowego Piątku w Państwa Szkole. Jestem pewien, że przyświeca Państwu i Szkole zasada wychowywania w poszanowaniu drugiego człowieka, szerzenia światła tam, gdzie jest mrok, wiedzy tam, gdzie jest ignorancja i szacunku tam, gdzie jest pogarda” – pisze ks. Jabłoński.

Nieprzychylny wobec Tęczowego Piątku jest polski rząd. Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje na ten sam dzień akcję „Szkoła Pamięta” – zachęca, by uczniowie szli uprzątnąć groby. Instytucje Kościoła katolickiego informują rodziców, jak przed Tęczowym Piątkiem „ochronić dziecko”.

JH