Różaniec jednoczy z Bogiem i bliźnimi, nie może wywoływać sporów. Od wieków łączy wierzących, prowadzi do Boga i jest modlitwą niosącą pokój – mówi rzecznik episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik. To reakcja na plakat Marszu Niepodległości 2019.

Organizowany w tym roku przez środowiska narodowe Marsz Niepodległości odbędzie się pod hasłem „Miej w opiece naród cały”. Słowa te pochodzą z pieśni ku czci Matki Boskiej Częstochowskiej. Wydarzenie jest zapowiadane plakatem z różańcem w zaciśniętej pięści.

Do publikacji plakatu odniósł się dziś rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. W komentarzu opublikowanym na stronie KEP podkreśla, że różaniec stał się najbardziej powszechną modlitwą na świecie. „To modlitwa dla każdego. Na różańcu modlą się ludzie różnych kultur i narodów na wszystkich kontynentach” – czytamy. Zdaniem rzecznika „różaniec zobowiązuje do podążania za Maryją i życia wg Ewangelii”.

Jak pisze ks. Rytel-Andrianik, św. Jan Paweł II zwracał uwagę na fakt, że modlitwa różańcowa rodzi pokój w naszych sercach i w konsekwencji – między ludźmi. Papież Polak mówił: „Odmawiajmy wytrwale różaniec we wspólnotach kościelnych i naszych rodzinach. W trakcie powtarzanych wezwań zjednoczy on serca, doprowadzi do zgody, ożywi nadzieję i obdarzy nas wszystkich pokojem i radością Chrystusa, który dla nas się narodził, umarł i zmartwychwstał”.

Rzecznik episkopatu przypomniał, że tradycyjnie w październiku wierni modlą się na nabożeństwach różańcowych. „Niech nasza modlitwa przyniesie jak najlepsze owoce. Módlmy się o pokój na całym świecie, w intencji naszej ojczyzny i nas samych” – powiedział ks. Rytel-Andrianik.

„Zaciśniętą pięścią to się wyłącznie wygraża, ale nigdy modli… To złe jest” – komentował na Facebooku ks. Andrzej Draguła, publicysta „Więzi”, autor książki „Bluźnierstwo. Między grzechem a przestępstwem”. Zaproponował plakat, który będzie odpowiedzią na grafikę promującą Marsz Niepodległości i przypomni, jak należy prawidłowo trzymać różaniec.

KAI, JH