Moje najwyższe zaniepokojenie budzą coraz częstsze akty nienawiści wobec ludzi wierzących, w tym wobec kapłanów oraz akty profanacji obiektów sakralnych, miejsc i przedmiotów kultu – pisze abp Stanisław Gądecki, przewodniczący episkopatu Polski, w liście do pobitego w niedzielę księdza.

W niedzielę w bazylice św. Jana Chrzciciela w Szczecinie trzech napastników pobiło proboszcza i kościelnego oraz poturbowało zakrystiankę. Na atak zareagował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący episkopatu. Napisał list do pobitego ks. Aleksandra Ziejewskiego. „Przesyłam wyrazy solidarności i duchowego wsparcia oraz zapewnienia o mojej modlitwie również dla współpracowników Księdza Dziekana, którzy ucierpieli w ataku” – czytamy w nim.

„Moje najwyższe zaniepokojenie budzą coraz częstsze akty nienawiści wobec ludzi wierzących, w tym wobec kapłanów oraz akty profanacji obiektów sakralnych, miejsc i przedmiotów kultu, tak ważnych dla katolików w Polsce” – zaznaczył przewodniczący episkopatu i dodał, że ze smutkiem dostrzega on „eskalację wrogich zachowań wobec ludzi wierzących, w tym stosowanie przemocy symbolicznej i fizycznej”. Jak przypominał, „choć w społeczeństwie pluralistycznym różnice światopoglądowe są oczywistością, nigdy nie mogą być usprawiedliwieniem dla tego typu nieludzkich czynów”.

Abp Gądecki wezwał sprawców do opamiętania, a „wszystkich ludzi dobrej woli” poprosił „o modlitwę w intencji Kościoła oraz w intencji tych, którzy dopuszczają się podobnych aktów nienawiści”.

KAI, DJ