Więź, jesień 2020
Vlog Jerzego Sosnowskiego|
26 lipca 2019

„Wypie…” to tak jak „Ukrzyżuj”

 • Jerzy Sosnowski
  Jerzy Sosnowski. Fot. Więź

Kto nawróci krzyczące tłumy?

Nasz kanał powstaje dzięki Waszemu wsparciu na Patronite.

Chcemy wiedzieć i rozumieć więcej, bo tylko to tworzy podstawę do dialogu i porozumienia. Publikujemy informacje i nieoczywiste komentarze na Więź.pl, wydajemy kwartalnik oraz książki do biblioteki prawdziwego inteligenta, a także prowadzimy ważne projekty społeczne. Jeśli doczytałaś lub doczytałeś powyższy artykuł do końca; jeśli się zgadzasz z autorką lub autorem albo masz własne, odmienne zdanie, ale cenisz nasz punkt widzenia – wesprzyj „Więź” przez serwis Patronite i pomóż nam realizować naszą misję.
Możesz także wpłacić pieniądze bezpośrednio na nasze konto. Więcej informacji tutaj.

– ur. 1962. Publicysta, pisarz, eseista. Z wykształcenia historyk literatury, przez wiele lat był dziennikarzem radiowej „Trójki”. Obecnie nauczyciel w 42 Autorskim Liceum Ogólnokształcącym Niepublicznym w Warszawie i dziennikarz internetowego Radia Nowy Świat. Członek redakcji kwartalnika „Więź" oraz Zespołu Laboratorium „Więzi". Współpracownik Uniwersytetu SWPS. Wydał m.in. książki: „Śmierć czarownicy!", „Apokryf Agłai", „Wielościan", „Prąd zatokowy", „Ach", „Tak to ten", „Instalacja Idziego", „Wszystko zależy od przyimka", „Co Bóg zrobił szympansom", „Sen sów", „Najdziwniejsze słowo świata", „Fafarułej czyli pastylki z pomarańczy" . Laureat Nagrody Tischnera w roku 2016. Mieszka w Warszawie.

32 komentarze

 1. Marzena 26 lipca 2019 - 17:59 - Odpowiedz
  • Jerzy Sosnowski 27 lipca 2019 - 01:01 - Odpowiedz

   Po pierwsze: co to ma do rzeczy? Chodzi o to, że niechrześcijańskie jest rzucanie kamieniami i obelżywe okrzyki, gdyż fundamentalny nakaz Ewangelii dotyczy miłości NIEPRZYJACIÓŁ, a nie tylko tych, którzy nam dobrze czynią. Rozmaite blasfemiczne prowokacje z „drugiej strony” nic nie zmieniają w meritum. Po drugie zaś: owszem, jak była pora, to napisałem także ten tekst: http://wiez.com.pl/2018/12/28/przyjaciolom-ateistom-ostatnio-dosc-irytujacym/ . Prześladowani pozostają prześladowanymi, także wtedy, gdy nie są aniołami. Ukłony łączę – JS

  • Jacek 29 lipca 2019 - 07:02 - Odpowiedz

   a ja myślę że jakby Pani znała historię symbolu to by Pani takie rzeczy zbywała uśmiechem. Chce dziewczyna zabłysnąć to szuka sposobu. Mnie np. te zestawienie nie może obrażać. Najwyżej budzić politowanie płytkością.

  • Michał Całka 31 lipca 2019 - 06:34 - Odpowiedz

   Pani Marzeno!
   Ja wiem, że to bardzo trudne dla kogoś, kto seks i seksualność uważa od dziecka – najłagodniej ujmując – właściwość czegoś, co kiedyś nazywano „półwiatkiem”. Skąd wiem? Bo też taki stosunek do płcowości odebrałem w wychowaniu, miałem z tym pewien problem i długo pozbywałem się jego skutków. Właściwie – pozbwam się stale.

   Czy Pani zastanowiła się, dlaczego Matka Boska jest dla katolika Matką, a nie np. Ciotką, Kuzynką Przyjaciółką, czy Sąsiadką? Nie odpowiem na to, musi Pani tej odowiedzi poszukać sama. Ale jedno jest pewne – cipka i macierzyństwo to rzeczy tak ze sobą związane, że wręcz tożsame. Jeżeli ktoś nie uważa żeńskiego organu płciowego za SROM (czyli wstyd, odrazę, grzech, nieczystość – wiele jeszcze podobnych słów ciśnie się na klawiaturę), ale ma do niego szacunek i miłość, to „cipkomaryjka” jest bardzo adekwatnym symbolem boskiej opieki nad seksualnością, płodnością i macierzyństwem.

   Serdecznie Panią pozdrawiam!

 2. Anuszka 26 lipca 2019 - 20:19 - Odpowiedz

  @Marzena

  A Jezus to niby którędy się urodził?

 3. Alicja 26 lipca 2019 - 22:15 - Odpowiedz

  Bardzo dobry komentarz do tej całej syruacji. Panie Jerzy, podpisuję się w całości – i dziękuję.

 4. Małgorzata Sajkiewicz-Kręt 26 lipca 2019 - 23:05 - Odpowiedz

  Dziękuję. Ten głos powinien wybrzmieć donośnie.

 5. Rafał Krysztofczyk 26 lipca 2019 - 23:13 - Odpowiedz

  Banalne i „nudne jak flaki z olejem” to moje oświadczenie, ale ja z Panem zgadzam się całkowicie. Na mnie wylewa się jad komentarzy pod moim blogiem na „Deonie”, ale dzięki temu czuję z Panem większą wspólnotę. Dzięki!

 6. Jerzy Sosnowski 27 lipca 2019 - 01:02 - Odpowiedz

  Po pierwsze: co to ma do rzeczy? Chodzi o to, że niechrześcijańskie jest rzucanie kamieniami i obelżywe okrzyki, gdyż fundamentalny nakaz Ewangelii dotyczy miłości NIEPRZYJACIÓŁ, a nie tylko tych, którzy nam dobrze czynią. Rozmaite blasfemiczne prowokacje z „drugiej strony” nic nie zmieniają w meritum. Po drugie zaś: owszem, jak była pora, to napisałem także ten tekst: http://wiez.com.pl/2018/12/28/przyjaciolom-ateistom-ostatnio-dosc-irytujacym/ . Prześladowani pozostają prześladowanymi, także wtedy, gdy nie są aniołami. Ukłony łączę – JS

 7. Cezary 27 lipca 2019 - 07:04 - Odpowiedz

  Jurku, dziękuję! Zgadzam się całkowicie z przesłaniem Twojej głęboko przemyślanej i klarownej wypowiedzi. Chcę tylko ze swojej strony podkreślić dwa szczególnie celne argumenty, jakich użyłeś dla podważenia niektórych fałszywych tez funkcjonujących w debacie publicznej. Pierwsza z nich to twierdzenie, że przeciwko uznaniu prawa par homoseksualnych do adopcji dzieci przemawia ryzyko pedofilii, czyli wykorzystywania seksualnego tychże dzieci przez ich adopcyjnych opiekunów. Oskarżenie to jest podwójnie chybione: wiadomo, że większość aktów pedofilii dokonuje się w rodzinach, a ich sprawcami są biologiczni ojcowie; z drugiej strony, naukowcy, psychiatrzy, psychologowie, seksuolodzy, wielokrotnie wypowiadali się, że homoseksualność nie jest tożsama z pedofilią, to odmienne zjawiska. Zarzut, że homoseksualiści chcą adoptować dzieci, by je deprawować, jest więc z gruntu nieuczciwy. Druga teza, którą podważasz: że mówienie na temat homoseksualizmu jest jego promocją. Porównujesz trafnie homoseksualność z leworęcznością. Czy kogoś można zachęcić do leworęczności? Nonsens. Ale stłumić leworęczność można – z opłakanymi skutkami. Miałem przyjaciela, który był od dziecka muzycznie utalentowany, poszedł do szkoły muzycznej, potem na wyższe studia, ale GRANIE ciągle mu nie wychodziło. Nie miał sukcesów, bolał nad tym. Aż w wieku 40 lat odkrył, że jest… leworęczny! Przestawił sobie skrzypce na „drugą stronę” i nastąpiła cudowna zmiana. Na zrobienie kariery zawodowej było już niestety za późno – został tylko prywatnym nauczycielem gry na gitarze. Dziś leworęczność jest czymś naturalnym i akceptowanym. Leworęczny jest prezydent Andrzej Duda. A Kościół chce zmuszać osoby homoseksualne, by były hetero, by zawierały małżeństwa, bo podobno taka jest wola Boża zapisana w Księdze Rodzaju?! Ewentualnie apeluje, by tłumiły swoją seksualność wraz z erotyką, czyli popęd wraz z uczuciowością. Jednym słowem, by się okaleczały psychicznie. Czy tak ma wyglądać miłość do człowieka, czy to jest miłosierdzie? Może raczej okrucieństwo? O rzucaniu kamieniami i obelgami w osoby LGBT już nie mówię, bo Jerzy Sosnowski powiedział wystarczająco mocno.

 8. Katarzyna 27 lipca 2019 - 10:44 - Odpowiedz

  Bardzo dziękuję za to, co Pan powiedział. Zgadzam się z Pana punktem widzenie i myślenia.

 9. GOSIA 27 lipca 2019 - 11:49 - Odpowiedz

  To jest jedynie katolicki problem, bo KK sfiksował na punkcie seksu (muszą obrzydzić innym to, czego im nie wolno).

 10. GOSIA 27 lipca 2019 - 11:59 - Odpowiedz

  Bardzo dziękuję z ten komentarz. Nie wolno już milczeć i zgadzać się na barbarzyństwo niegodne chrześcijanina i po prostu niegodne człowieka. Trzeba też potrząsnąć hierarchami KK, by wreszcie przestali to promować czy chować głowę w piasek.

 11. Joanna 27 lipca 2019 - 12:00 - Odpowiedz

  Zgadzam się całkowicie z tym co Pan mówi. Tylko jak dotrzeć do umysłów nagrzanych z nienawiści i przekonanych o swoich wątpliwych racjach
  tzw.,,obrońców ” wiary i moralności? W imię pozornego ratowania wartości chrześcijańskich. Jestem zmęczona i zasmucona dzisiejszą Polską. Brakiem refleksji, myślenia, dobra po prostu, które polega na rozumieniu drugiego człowieka, podstawowej choćby empatii względem inności. Przeraża mnie bezmyślna siła tłumu i nakręcająca się spirala agresji. A Kościół…od roku sama decyduję kogo z duchownych słucham. Pozdrawiam Pana i dziękuję za wspaniały głos❤️

 12. Piotr 27 lipca 2019 - 14:45 - Odpowiedz

  Troche nie rozumiem dlaczego tak latwo stawiamy znak rownosci pomiedzy aktem seksualnym ktory z natury daje zycie a takim w ktorym to zycie nigdy nawet potebcjalnie zaistnic nie moze.

  • Anuszka 28 lipca 2019 - 10:14 - Odpowiedz

   Za pozwoleniem, większość par hetero, po ślubie kościelnym, przez większość życia uprawia seks w taki sposób, żeby NIE zajść w ciążę.

 13. Jarek 27 lipca 2019 - 15:33 - Odpowiedz

  Bardzo dobry komentarz. Nie z każdym zdaniem się zgadzam ale pana generalne argumenty są słuszne. Poza dyskusją jest też pana język wypowiedzi na poziomie, którego bardzo brakuje w dyskursie publicznym.

 14. Jacek 27 lipca 2019 - 17:28 - Odpowiedz

  Nie dalej, jak trzy dni temu, udzielając wywiadu dla Stowarzyszenia Bears of Poland (stowarzyszenie dla nieheteronormatywnych facetów nieco „większych” i tych, którzy tych „większych” lubią), użyłem dokładnie tego samego porównania – to ja mam się czuć winny maszerując w Białymstoku i innych miastach bo kogoś prowokuję, jak zgwałcone kobiety, bo wdziały zbyt krótką spódniczkę? Bardzo podoba mi się Pańska wypowiedź. Serdecznie pozdrawiam

 15. Wojtek 28 lipca 2019 - 07:51 - Odpowiedz

  Dziękuje. Tak samo myśle.

 16. Sebastian 28 lipca 2019 - 10:14 - Odpowiedz

  Dziękuję za tę wypowiedź. Nie czując się członkiem wspólnoty katolickiej, a także kościoła instytucjonalnego, doszukuję się jednak w opiniach osób wierzących innej narracji niż wrzaskliwe nawoływanie do segregacji i obciążanie homoseksualistów wszelkim złem tego świata. Zdecydowanie jestem za szarością niuansów, niż radykalnym kontrastem. Stąd kibicuję Panu, tym bardziej, że już wielokrotnie Pańskie wypowiedzi stały się celem dla osób prezentujących postawy bardziej skrajne. Bo nietolerancję można zauważyć również po drugiej stronie.
  Podtrzymanie ducha wzajemnej akceptacji, poszanowania inności, staje się naszą (społeczną) misją, na polityków nie ma co liczyć. Piszę to też jako klinicysta psyche, gdzie uznawanie inności jest punktem wyjścia do jakiejkolwiek możliwości rozmowy.
  Do zobaczenia, usłyszenia następnym razem.

 17. Paweł 28 lipca 2019 - 11:06 - Odpowiedz

  Piękne słowa. Ale, czy wysłuchają je agresorzy? Nie sądzę. Szkoda, że rodakom tak trudno przychodzi samodzielne, lub w ogóle jakiekolwiek myślenie.

 18. Greg 28 lipca 2019 - 14:25 - Odpowiedz

  „Należy przestać fiksować się na seksie”, OK, ale czy dziwi Pana, że na seksie fiksują się kolesie żyjący w celibacie?

 19. Gość 29 lipca 2019 - 00:39 - Odpowiedz

  Dziękuję. Mądre słowa, szkoda tylko, że wysłucha ich niewielka liczba osób i dodam osób myślących.

 20. Jacek 29 lipca 2019 - 07:18 - Odpowiedz

  „nalezy się przestać fiksować na seksie” – fajnie powiedziane. Ale..proszę obejrzeć głównych aktywistów – z obu stron konfliktu. Z jednej strony młode byczki, z drugiej młode najczęściej kobiety lub mężczyźni. Natura zrobiła to tak że oni są zafiksowani na seksie. Odpowiednie hormony dbają o to by przynajmniej co 5 minut myśleli i czuli seks.
  Więc jak oni mają nie być zafiksowani na seksie? To jest ich dominujący temat przeżywania i motywator działania. I tego się nie zmieni.
  I chyba wiele osób komentujących problem o tym zapomina.

 21. Wojtek N. 29 lipca 2019 - 08:13 - Odpowiedz

  Dziękuję Panie Jerzy.
  Słuchając Pana felietonu potwierdziłem się w przekonaniu, że moje myślenie jednak jest racjonalne.
  Jestem osobą wierzącą, która ma bardzo małą wiedzę na temat swojej religii.
  Bardzo często w życiu kieruję się intuicją.
  Moje poparcie dla osób LGBT wynika, nie ze świadomości jak powinien zachowywać się chrześcijanin,
  lecz czegoś, czego nie potrafię określić.
  Wiele lat temu, gdy rodziły mi się dzieci, zastanawiałem się, co ja takiego wielkiego zrobiłem
  że nie jestem osobą homoseksualną a jestem „normalny”. Zastanawiałem się co zrobić i czy w ogóle można coś zrobić aby moi synowie byli hetero. Trochę czytając, więcej zastanawiając się w samotności doszedłem do wniosku, że w sprawach orientacji seksualnej moich dzieci, jak również swojej nie mam nic do zrobienia. Tu się nie da niczego zrobić. Co będzie, gdy mój syn okaże się gejem? Ktoś mnie pytał, czy jak popieram to środowisko, to znaczy że chciałbym mieć syna geja lub trans. Nie, odpowiadam, nie chciałbym, ale jeżeli tak się stanie, to jako ojciec, człowiek, muszę zaakceptować jego inności i oddać mu większą część mojego serca, bo w tym świecie to serce będzie mu bardzo potrzebne. Pozdrawiam

 22. Stefan 29 lipca 2019 - 11:57 - Odpowiedz

  Panie Jerzy, Panie Jacku, Panie Cezary – dziękuję za trafne i mądre komentarze.
  Szkoda tylko, że proboszcz z mojej parafii nie czyta Więzi ani Tygodnika Powszechnego, uważając je za lewackie (tak sugerował w trakcie jednego z kazań).
  Może by wtedy zmienił poglądy i przestał siać strach i nienawiść.
  Staram się omijać z daleka jego msze, ale nie zawsze się to udaje. Bywało, że wychodziłem w trakcie kazania, bo nie dało się słuchać opowiadanych bzdur o lewakach, neokomunie, LGBT i totalnej wojnie z kościołem w Polsce.

 23. Mariusz 29 lipca 2019 - 23:01 - Odpowiedz

  Pan Jerzy jak zwykle żyje w swoim wyidealizowanym świecie, albo co już jest poważnym zarzutem, jest kolejnym żołnierzem w walce cywilizacyjnej. Jakie trzeba mieć założone tęczowe okulary żeby nie widzieć obrzydliwości tych parad. Dla niektórych są one reprezentantem całego środowiska LGBT. Z tego co wiem jest to skrajność tej społeczności. Większość homoseksualistów tak się nie zachowuje. I Ci są Sprawiedliwi. Pan Jerzy nie wie czy świadomie to robi, ale Ta gra jest o wysoką stawkę. Wyjaśniam. Chodzi o legalne wprowadzenie do gospodarki nowej gałęzi przemysłu – seksu. Ma ona działać na takich samych zasadach ekonomi co „zwykłe” branże. Czyli popyt-podaż, a właściwie WYWOŁYWANIE popytu-potrzeb i ich zaspokajanie za odpowiednią cenę. Oczywiście już ta „gałąź” przemysłu działa. Od prostytucji i porno biznesu przez przeróżne środki farmaceutyczne i gadżety do „zamówień” na dzieci i ich ewentualną „utylizację”.. Chodzi tylko żeby było tego więcej i więcej i więcej. Tylko ile będzie przy tym ludzkiej krzywdy tego nikt nie policzy.
  Pozdrawiam katolików zamkniętych na rzeczywistość.

  • Aleksandra 7 sierpnia 2019 - 14:43 - Odpowiedz

   Panie Mariuszu, jest Pan drugą osobą, którą spotykam, która stawia takie zarzuty. Skąd ten pomysł? Pytam z ciekawości, nie z atakiem.
   Dlaczego dla Pana marsze równości są obrzydliwe, w którym ich punkcie? Co do obrzydliwości, to czy odczuwa ją Pan również patrząc na już istniejącą gospodarkę seksem: gazetki porno w kioskach, porno reklamy na wielkoformatowych bilboardach, media ociekające seksem?
   Czy odczuwa Pan obrzydliwosc patrząc na marsze neofaszystow, albo „drugą stronę” marszu w Bialymstoku?

 24. Sławomir Nowodworski 30 lipca 2019 - 02:11 - Odpowiedz

  Panie Jerzy, bardzo dziękuję za ten mądry komentarz. Całkowicie się z nim zgadzam. Jeśli można, to polecam jeszcze jeden świetny i mądry tekst: https://www.facebook.com/damian.maliszewski.56/posts/10156752301098772

 25. Aleksandra 31 lipca 2019 - 16:50 - Odpowiedz

  Wszyscy kochamy tak samo.

  Każdy z nas niezależnie od orientacji seksualnej ma prawo , takie samo prawo do życia w rodzinie, do zawarcia małżeństwa , do posiadania dzieci , do pracy w każdym zawodzie. LGBT to tacy sami ludzie , zwyczajni , normalni ludzie. Mogą się przytulić i pocałować i trzymać za rękę . Tak samo jak każdy. Nie są inni. Są tacy sami.

 26. Borys 28 grudnia 2019 - 15:50 - Odpowiedz

  Cieszę się, że trafiłem na tę wypowiedź. Pamiętam Pana z audycji „Klub Trójki”, której kolejnych odsłon niegdyś nie mogłem się doczekać. Niestety od pewnego czasu to się zmieniło. Należę do młodszego pokolenia, wydawałoby się bardziej otwartego światopoglądowo, przynajmniej w teorii. Muszę jednak z przykrością stwierdzić, że wokół mnie nie brakuje, nawet młodszych, ludzi mentalnie całkowicie zamkniętych. Rzecz jasna w kontekście powyższej wypowiedzi, za którą dziękuję. Fajnie, że można jeszcze Pana znaleźć w sieci. Pozdrawiam serdecznie.

 27. Celina 28 czerwca 2020 - 11:35 - Odpowiedz

  Serdecznie gratuluję Panu tej wypowiedzi. Cieszę się, że mogłam Pana wysłuchać.
  Pozwoliłam sobie udostępnić film w mediach społecznościowych.

Komentarze