Chcemy ten problem rozwiązać – powiedział dziś rano dziennikarzom abp Grzegorz Ryś przed rozpoczęciem spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Zostało zwołane w trybie pilnym, aby omówić dalsze działania Kościoła w Polsce w sprawie seksualnego wykorzystywania nieletnich przez duchownych.

Spotkanie Rady Stałej KEP zwołał przewodniczący episkopatu abp Stanisław Gądecki. Rada przygotowuje tematy na zebrania plenarne i na rady biskupów diecezjalnych, czuwa nad wykonaniem ich decyzji oraz koordynuje prace episkopatu. Tworzą ją przewodniczący KEP, jego zastępca, prymas Polski, kardynałowie kierujący diecezjami i sekretarz generalny KEP oraz wybrani przez zebranie plenarne biskupi: sześciu diecezjalnych i dwóch pomocniczych. Wyboru dokonuje się na pięć lat, z możliwością przedłużenia na drugą kadencję.

Metropolita łódzki poinformował przed spotkaniem, że w jego archidiecezji prewencyjną ochroną dzieci i młodzieży zajmują się kompetentne osoby. – Zanim przyszedłem do Łodzi, te kwestie były już poustawiane. Jest bardzo sensowny człowiek pierwszego kontaktu. Drugi odpowiada za kontakt w wymiarze duchowym, jeśli ktoś potrzebuje też pomocy psychologicznej. Na brak instytucji zatem nie narzekam. To, co zrobiłem w ostatnim czasie: wszyscy księża, katecheci i inni zatrudnieni przez Kościół dostali zasady prewencji. Mają tydzień na podpisanie deklaracji, że będą ich przestrzegać. Teraz, w ciągu tygodnia, czekam na zwrot wszystkich deklaracji. Jako pierwsi podpisali je wszyscy łódzcy biskupi – poinformował abp Ryś.

KAI, JH