„Dziękuję wszystkim, którzy mają odwagę opowiedzieć o swoim cierpieniu. Przepraszam za każdą ranę zadaną przez ludzi Kościoła. Jako delegat Episkopatu ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży zrobię wszystko co w mojej mocy, aby pomóc osobom pokrzywdzonym” – napisał abp Wojciech Polak, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży. „Dziękuję reżyserowi filmu. W imieniu całej Konferencji Episkopatu pragnę jak najmocniej przeprosić wszystkie osoby pokrzywdzone” – czytamy w oświadczeniu abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego polskiego episkopatu.

Dziś na kanale YouTube premierę miał dokument Tomasza Sekielskiego „Nie mów nikomu”, opowiadający o wykorzystywaniu seksualnym w Kościele w Polsce. Swoje oświadczenie po obejrzeniu filmu przekazali Katolickiej Agencji Informacyjnej abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, prymas Polski oraz abp Stanisław Gądecki, przewodniczący polskiego episkopatu.

„Jestem głęboko poruszony tym, co zobaczyłem w filmie Pana Tomasza Sekielskiego” – wyznał abp Polak. „Ogromne cierpienie osób skrzywdzonych budzi ból i wstyd. W tym momencie przed oczami mam także dramat osób pokrzywdzonych, z którymi spotkałem się osobiście. Dziękuję wszystkim, którzy mają odwagę opowiedzieć o swoim cierpieniu” – zaznaczył.

„Przepraszam za każdą ranę zadaną przez ludzi Kościoła. Jako delegat Episkopatu ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży zrobię wszystko co w mojej mocy, aby pomóc osobom pokrzywdzonym” – zadeklarował. „Musimy chronić dzieci i młodzież. Dla Kościoła nie ma innej drogi” – podkreślił.

Z kolei abp Stanisław Gądecki wyznał, że dokument obejrzał „ze wzruszeniem i smutkiem”, i pragnie podziękować reżyserowi za realizację filmu. „Jestem przekonany, że także ten film przyczyni się do jeszcze dokładniejszego przestrzegania wytycznych dotyczących ochrony dzieci i młodzieży w Kościele, jak i do wprowadzenia w życie zasad prewencji w każdej diecezji przez wszystkich księży biskupów oraz do przestrzegania przedwczoraj ogłoszonego motu proprio papieża Franciszka” – czytamy.

„W imieniu całej Konferencji Episkopatu pragnę jak najmocniej przeprosić wszystkie osoby pokrzywdzone. Zdaję sobie sprawę z tego, że nic nie jest w stanie wynagrodzić im krzywd, jakich doznali” – zaznaczył przewodniczący episkopatu. „Z pewnością także ten film przyczyni się do jeszcze surowszego potępienia przestępstwa pedofilii, na które nie może być miejsca w Kościele. Niektóre sprawy ukazane w filmie były już znane, inne nieznane. Te znane trzeba raz jeszcze dokładnie przeanalizować, w przypadku nieznanych należy rozpocząć procesy tak, aby dobro pokrzywdzonych było chronione przede wszystkim i nade wszystko” – dodał.

KAI, DJ