Dziękujemy Konferencji Biskupiej za ich jasną, jednoznaczną oraz błyskawiczną odpowiedź na antysemickie pobicie oraz spalenie podobizny Żyda w miejscowości Pruchnik – napisał naczelny rabin Polski Michael Schudrich do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego oraz do prymasa abp. Wojciecha Polaka.

W Pruchniku, miasteczku na Podkarpaciu, odbył się 19 kwietnia, w Wielki Piątek, tzw. sąd nad Judaszem – przeciągnięcie ulicami słomianej kukły mężczyzny z pejsami, jarmułką na i dużym czerwonym nosem oraz napisem na szmacianym okryciu „Judasz 2019. Zdrajca!”. Dzieci i dorośli okładali figurę kijami, po czym zaciągnięto ją nad brzeg miejscowej rzeki, tam podpalono i wrzucono do wody.

Trzy dni później wydarzenie skrytykował bp Rafał Markowski, przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego i Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski. Biskup na stronie episkopatu opublikował specjalny komunikat. „W kontekście wydarzeń, które miały miejsce w Pruchniku 19 kwietnia, Kościół jednoznacznie wyraża dezaprobatę wobec praktyk, które godzą w godność człowieka. Kościół katolicki nigdy nie będzie tolerował objawów pogardy do członków jakiegokolwiek narodu, w tym do narodu żydowskiego” – napisał bp Markowski. „W okresie wielkanocnym wspominamy prawdę wiary, że Chrystus oddał życie za zbawienie wszystkich, z czego wynika chrześcijańska postawa szacunku względem każdego człowieka” – dodał.

Za ten komunikat podziękował naczelny rabin Polski Michael Schudrich. „Dziękujemy Konferencji Biskupiej za ich jasną, jednoznaczną oraz błyskawiczną odpowiedź na antysemickie pobicie oraz spalenie podobizny Żyda w miejscowości Pruchnik. Będziemy nadal ściśle współpracować z naszymi braćmi z Konferencji Biskupów w walce z nienawiścią, czy to na Sri Lance, czy w naszej ukochanej Polsce” – napisał 24 kwietnia do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego oraz do prymasa abp. Wojciecha Polaka.

KAI, JH