W kontekście wydarzeń w Pruchniku 19 kwietnia, Kościół jednoznacznie wyraża dezaprobatę wobec praktyk, które godzą w godność człowieka – pisze bp Rafał Markowski, przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego i Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski, w specjalnym komunikacie.

W Pruchniku, niewielkim miasteczku w województwie podkarpackim, odbył się w Wielki Piątek 19 kwietnia tzw. sąd nad Judaszem. Polegał on na przeciągnięciu ulicami grodu słomianej kukły mężczyzny z pejsami, jarmułką na głowie i dużym czerwonym nosem oraz napisem na szmacianym okryciu „Judasz 2019. Zdrajca!”. Na jednej z ulic dzieci i dorośli bili figurę kijami, po czym zaciągnięto ją nad brzeg miejscowej rzeki, tam podpalono i wrzucono do wody.

Do wydarzeń z piątku odniósł się dziś bp Rafał Markowski, przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego i Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski, który opublikował na stronie episkopatu specjalny komunikat. „W kontekście wydarzeń, które miały miejsce w Pruchniku 19 kwietnia, Kościół jednoznacznie wyraża dezaprobatę wobec praktyk, które godzą w godność człowieka. Kościół katolicki nigdy nie będzie tolerował objawów pogardy do członków jakiegokolwiek narodu, w tym do narodu żydowskiego” – napisał. „W okresie wielkanocnym wspominamy prawdę wiary, że Chrystus oddał życie za zbawienie wszystkich, z czego wynika chrześcijańska postawa szacunku względem każdego człowieka” – dodał.

Wcześniej na wydarzenia w Pruchniku zareagował Światowy Kongres Żydów. Robert Singer, dyrektor generalny organizacji, wyraził „zaniepokojenie okropnym odrodzeniem średniowiecznego antysemityzmu, który doprowadził do niewyobrażalnej przemocy i cierpienia”. Jak podkreślił, „źródłem zaniepokojenia Kongresu były doniesienia o tym, że powieszona i spalona podobizna Judasza Iskarioty była wykonana w taki sposób, by wyglądać jak stereotypowe wyobrażenie Żyda”. „Można się zastanawiać, jak na to rażące odrzucenie jego nauk zareagowałby Jan Paweł II, który uczył katolików, że antysemityzm jest przeciwko Bogu i człowiekowi” – czytamy w komunikacie.

KAI, DJ