Markowi Lisińskiemu szybciej udało się spotkać z papieżem niż z przewodniczącym KEP abp. Stanisławem Gądeckim.

Po dzisiejszej audiencji generalnej w Rzymie prezes Fundacji „Nie lękajcie się” Marek Lisiński, posłanka Joanna Scheuring-Wielgus i warszawska radna Agata Diduszko wręczyli Franciszkowi raport o seksualnym wykorzystywaniu małoletnich w Kościele w Polsce. Papież obiecał, że zapozna się z dokumentem przed watykańskim szczytem poświęconym tej sprawie i ucałował w dłoń Lisińskiego, który w młodości doświadczył przemocy seksualnej ze strony księdza diecezji płockiej. Szczyt zaczyna się jutro.

Na informacje o przekazaniu raportu Franciszkowi błyskawicznie zareagował ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik polskiego episkopatu. W wydanym dziś komunikacie pisze, że „do Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski nie wpłynął żaden raport na temat wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez duchownych. Gdy tylko zapoznamy się z tekstem, zostanie niezwłocznie udzielona odpowiedź”.

Faktycznie, Lisińskiemu szybciej udało się spotkać z papieżem niż z przewodniczącym KEP abp. Stanisławem Gądeckim, który w ostatnim czasie zapraszał na rozmowy osoby wykorzystane przez księży.

Lisiński ostro protestował przeciwko zaproponowanej formule spotkań indywidualnych i prywatnych, domagając się spotkania zbiorowego i publicznego. Wzywał inne osoby skrzywdzone do odrzucenia zaproszeń od przewodniczącego KEP. Nazywał spotkania abp. Gądeckiego „napluciem w twarz” ofiarom księży. W końcu jednak postanowił przyjąć zaproszenie, ale przedstawiciele Kościoła przesunęli spotkania z członkami jego fundacji na późniejszy termin (więcej w komentarzu Zbigniewa Nosowskiego).

Raport Fundacji „Nie lękajcie się” nie był wcześniej publikowany. Jego premiera odbędzie się jutro w Watykanie na konferencji „Ending Clergy Abuse”.

W dzisiejszym komunikacie ks. Rytel-Andrianik przypomina, że „stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w kwestii ochrony małoletnich jest jasne i zdecydowane: zero tolerancji dla grzechu i przestępstwa pedofilii w Kościele i w społeczeństwie”.

KAI, DJ, JH