Eskalując język i wzajemne oskarżenia, powodujemy u ludzi psychicznie słabszych impuls do agresji – mówi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Arcybiskup Gądecki uczestniczy dziś w konferencji „Osoba ludzka, jej prawa i obowiązki” na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przewodniczący episkopatu został poproszony o komentarz do tragicznych wydarzeń w Gdańsku. Prezydent miasta Paweł Adamowicz zmarł dziś po ataku nożownika.

– Atmosfera polityczna nie może prowadzić do takiego sposobu rozwiązywania problemów. Kto inspiruje do wzajemnej walki, koniec końców pociąga za sobą ofiary – mówi cytowany przez „Gazetę Wyborczą” abp Gądecki.

– Zła polityka prowadzi do wojny domowej. To jest coś, czego nie można praktykować w nieskończoność. Eskalując język i wzajemne oskarżenia, powodujemy u ludzi psychicznie słabszych impuls do agresji – powiedział.

Metropolita poznański zwrócił jednocześnie uwagę, że na razie nie są znane ani dokładne motywy, którymi kierował się napastnik, ani jego kondycja psychiczna.

Wcześniej o modlitwie za rannego prezydenta zapewnili m.in. metropolita gdański abp. Sławoj Leszek Głódź, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz oraz biskup toruński Wiesław Śmigiel.

DJ