Według kard. Kazimierza Nycza do ustawy zasadniczej powinny zostać wpisane „wartości nienegocjowalne”. Abp Sławoj Leszek Głódź chciałby „konstytucyjnych zabezpieczeń w obliczu ataków na rodzinę, małżeństwo i świętość ludzkiego życia”.

Wczoraj na placu Zamkowym w Warszawie prezydent Andrzej Duda zapowiedział referendum konstytucyjne na 10 i 11 listopada. Jak ocenił, Polacy zasługują na „potrzebne zmiany w konstytucji” lub nową ustawę zasadniczą. Do debaty o konstytucji z okazji 3 maja włączyli się w swoich homiliach poszczególni biskupi.

Podczas Mszy św. w warszawskiej archikatedrze kard. Kazimierz Nycz podkreślił, że „troska o konstytucję to jeden z najważniejszych wymiarów społecznej służby dla ojczyzny”. Jego zdaniem, do ustawy zasadniczej powinny zostać wpisane „wartości nienegocjowalne”: godność człowieka, małżeństwo, życie ludzkie „w całym jego przebiegu” oraz „prawo rodziców do wychowania swoich dzieci”.

Abp Sławoj Leszek Głódź mówił natomiast w Gdańsku, że potrzeba w Polsce „konstytucyjnych zabezpieczeń w obliczu ataków na rodzinę, małżeństwo, świętość ludzkiego życia i jasnego, motywowanego imperatywem niepodległości sprecyzowania relacji z Unią Europejską”.

Nieco inaczej do kwestii konstytucji podszedł bp Krzysztof Zadarko. – Powtarzanie tylko i wyłącznie: „Konstytucja! Konstytucja! Konstytucja!” i wymachiwanie nawet najpiękniej wydanym jej egzemplarzem, a jednocześnie brak troski o to, by jej dosłownie przestrzegać, jest obrazą Boga i demoralizacją. Podobnie jak wymachiwanie wizerunkiem kard. Stefana Wyszyńskiego i robienie z niego obecnie króla Polski, a brak chęci, by wypełniać złożone przez niego przyrzeczenia i postanowienia – mówił w Koszalinie, przypominając Śluby Jasnogórskie.

O pokusie narzucania Bogu naszego rozumienia władzy mówił w Łodzi abp Grzegorz Ryś. – Chcielibyśmy w Nim chętnie widzieć potwierdzenie naszych wszystkich postaw wtedy, kiedy dochodzimy do takich czy innych urzędów. Natomiast korekta musi dokonywać się w inną stronę. To On porządkuje nasz sposób myślenia o władzy, nasz sposób jej przeżywania, nasz sposób jej pełnienia – podkreślił metropolita łódzki.

KAI, Archidiecezja Łódzka, DJ