Uroczysta gala odbędzie się w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

Sprawiedliwi to ci, którzy występowali w obronie godności człowieka w czasach wojen i zbrodni w XX i XXI wieku. Na ich cześć 6 marca w krajach Unii Europejskiej obchodzimy Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych.

Od 2013 roku Dom Spotkań z Historią i Muzeum Historii Żydów Polskich Polin podczas corocznej gali na początku marca przypominają sylwetki wybranych osób – Sprawiedliwych – dla których prawa człowieka były i są ważniejsze od racji narodu czy ideologii.

Życiorysy Sprawiedliwych przedstawi w tym roku Maja Komorowska, zaś galę poprowadzi Jerzy Kisielewski. Odbędzie się także koncert zespołu Acoustic Acrobats. Bezpłatne wejściówki na galę wkrótce będzie można pobrać na stronie Muzeum.

Trzy miesiące później (18 czerwca) dla tegorocznych Sprawiedliwych zostaną posadzone drzewka w warszawskim Ogrodzie Sprawiedliwych na skwerze gen. Jana Jura-Gorzechowskiego.

W ubiegłym roku tytuł Sprawiedliwych otrzymali: rosyjska poetka i dysydentka Natalia Gorbaniewska, czeski pastor Jan Jelinek oraz argentyński dyplomata Roberto Kozak.

Źródło: materiały organizatorów