Laureatką Nagrody POLIN 2017 została Joanna Podolska, dyrektorka łódzkiego Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Wyróżnienia otrzymali Dariusz Paczkowski z Żywca i Ireneusz Socha z Dębicy, nagrodę specjalną – Stowarzyszenie „Dzieci Holocaustu” w Polsce.

„Dzięki jej pracy żydowska Łódź nie jest wspomnieniem o minionym przemysłowym mieście, ale staje się tętniącym życiem elementem teraźniejszości. Kierując Centrum Dialogu im. Marka Edelmana Joanna Podolska przyczynia się do popularyzacji wiedzy o łódzkiej społeczności żydowskiej wśród wszystkich grup społecznych i wiekowych. Wspólnie z zespołem centrum organizuje wiele wydarzeń kulturalnych, popularyzatorskich i edukacyjnych, a także wspiera działalność wydawniczą dotyczącej łódzkich Żydów i łódzkiego getta” – czytamy w uzasadnieniu przyznania nagrody Joannie Podolskiej. Uroczysta gala odbyła się 28 listopada w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Zwyciężczyni otrzymała statuetkę – rzeźbę autorstwa Barbary Falender – oraz 10 tys. zł.

Kapituła konkursu postanowiła przyznać wyróżnienia dwóm osobom spośród sześciu nominowanych: Dariuszowi Paczkowskiemu, grafficiarzowi, działaczowi społecznemu i animatorowi kultury, oraz Ireneuszowi Sosze, który od blisko 40 lat działa na rzecz ocalenia śladów kultury i obecności Żydów w Dębicy. Obaj wyróżnieni otrzymali po 5 tys. zł.

– Za pomocą Nagrody POLIN chcemy wyrazić naszą wdzięczność i uznanie dla osób i organizacji, które w całej Polsce działają na rzecz zachowania dziedzictwa polskich Żydów. To dzięki nim pamięć o historii polskich Żydów odradza się, i to ich praca buduje wzajemne zrozumienie i szacunek między Polakami a Żydami. To dla nas zaszczyt, że możemy choćby w ten sposób pokazać jak ważne i potrzebne jest to, co robią – powiedział podczas gali Dariusz Stola, dyrektor Muzeum.

Nagrodę Specjalną POLIN 2017 otrzymało Stowarzyszenie „Dzieci Holocaustu” w Polsce. Skupia ono osoby ocalone z Zagłady, które ze względu na żydowskie pochodzenie przebywały w gettach, obozach koncentracyjnych, obozach zagłady lub zmuszone były do ukrywania swojej tożsamości, zaś w dniu rozpoczęcia II wojny światowej miały nie więcej niż 13 lat lub urodziły się w czasie wojny. Celem organizacji jest budowanie wspólnoty osób ocalonych z Holocaustu, udzielanie wsparcia, zachowanie pamięci o doświadczeniu Holocaustu, zachowanie pamięci o życiu społeczności żydowskiej w przedwojennej Polsce. Nagrodę odebrała Joanna Sobolewska-Pyz, przewodnicząca stowarzyszenia.

O wyniku konkursu zadecydowała kapituła kierowana przez Mariana Turskiego, przewodniczącego Rady Muzeum POLIN. W skład kapituły wchodzą: Dariusz Stola, dyrektor Muzeum POLIN; Grażyna Pawlak, dyrektor Fundacji im. Profesora Mojżesza Schorra; Paula Sawicka, przewodnicząca Rady Programowej Stowarzyszenia przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii „Otwarta Rzeczpospolita”; oraz Piotr Wiślicki, przewodniczący Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, a także laureaci konkursu w roku 2015 i 2016.

Nagrody finansowe zostały ufundowane przez Tomka Ulatowskiego i Ygala Ozechova. Uroczystość uświetnił koncert Kayah i Marcina Wyrostka.

Źródło: MHŻP POLIN