Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Rekolekcje filmowe z ks. Andrzejem Dragułą 2017

13-16 lipca 2017

12:00-21:00

Strona wydarzenia

Zapraszamy na rekolekcje filmowe podczas Zielonogórskiego Festiwalu Filmu i Teatru w dniach 13-16 lipca 2017 r., które poprowadzi redaktor Więzi i członek Laboratorium Więzi ks. Andrzej Draguła.

W czasie rekolekcji będzie można zobaczyć cztery filmy:

Wesprzyj Więź

Uczeń, reż. Kirill Sierebriennikow, Rosja 2011, 1h 58’;
Droga krzyżowa, reż. Dietrich Brüggemann, Niemcy 2014, 1h 47’;
Aquarius, reż. Kleber Mendonca Filho, Brazylia 2016, 2h 22’;
Klient, reż. Asghar Farhadi, Iran, Francja 2016, 2h 5’.

Słowo „rekolekcje” brzmi poważnie i bardzo kościelnie. Tak bardzo, że można się go przestraszyć. Niepotrzebnie. To słowo jest dość głęboko zakorzenione w polskiej kulturze, choć samo skojarzenie jest rzeczywiście dość poważne: odwołuje nas do wielkopostnego zadumania nad losem ludzkim, jego sensem, powołaniem, odniesieniem do tego, co wieczne, nadprzyrodzone, religijne, w końcu – do Boga. Takie zadumanie każdy nosi w sobie. „Jesteś więc boisz się Nie mów nie / Masz w sobie to drżenie” – jak pisał Wiktor Woroszylski w poemacie „Jesteś”. Czy żyjemy w czasach wzmożonego lęku egzystencjalnego, ontological insecurity? Na to pytanie Krzysztof Michalski odpowiada twierdząco: „Ta trwoga musi być coraz silniejsza, skoro żyjemy w epoce wielkiego bałaganu, gęstniejącej pojęciowej chmurze, przez którą niewiele widać. (…) nie bez racji mówi się o zmierzchu paradygmatów.

Współczesne kino – być może jak żadna ze sztuk – zdaje się najlepiej wyczuwać ten puls. Pytania o sens życia i jego wartość powracają w kinie od samego początku jego istnienia: czasami stawiane są tam otwarcie, czasami ubrane są w szaty „kina moralnego niepokoju”, a czasami dryfują w kierunku kina „ukrytej religijności”. Filmy z tego obszaru tworzą ten nurt kina, w którym jest więcej pytań niż odpowiedzi. I o takich właśnie filmach chcemy rozmawiać – czytamy na stronie internetowej festiwalu.