rE-medium | Tygodnik Powszechny

Wiosna 2024, nr 1

Zamów

„Przy Planty 7/9” wchodzi do kin!

08-15 grudnia 2017

08:00-23:00

Strona wydarzenia

8 grudnia wchodzi do polskich kin „Przy Planty 7/9”, film dokumentalny poświęcony pogromowi kieleckiemu i wysiłkom Bogdana Białka na rzecz upowszechnienia pamięci jego ofiar w Kielcach. „Więź” jest patronem medialnym produkcji. Zapraszamy do kin!

Film zdobywał nagrody na festiwalach m.in. w Warszawie, St. Louis i New Jersey. Film opowiada o historii pogromu kieleckiego w 1946 roku i ukazuje jego skutki odczuwane aż po dzień dzisiejszy. Od czasu festiwalowej premiery dokumentu w maju 2016 roku odbyło się około 60 pokazów specjalnych i projekcji festiwalowych na całym świecie.

Wesprzyj Więź

„To poruszający do głębi film dokumentalny, trzymający widza w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty. Napięcie to bierze się ze skali ukazywanych ludzkich emocji, jakie przeżywają bohaterowie filmu: z jednej strony osoby ocalałe z pogromu, a z drugiej Bogdan Białek – spiritus movens kieleckich działań upamiętniających ofiary. Reżyserzy sprawnie łączą losy i przeżycia jednostek z przedstawieniem historii wydarzeń z 4 lipca 1946 r. Film powstawał na przestrzeni blisko dziesięciu lat, widz może więc zauważyć ewolucję ludzkich postaw i rozwój wydarzeń” – pisał w recenzji filmu na łamach Laboratorium „Więzi” Zbigniew Nosowski.

„Przy Planty 7/9”
Plakat filmu „Przy Planty 7/9”, reż. Michał Jaskulski, Lawrence Loewinger. Dystrybutor: Cinemobile

Bogdan Białek opowiadał O filmie w wywiadzie udzielonym Bartoszowi Bartosikowi: „«Przy Planty 7/9» wychodzi z pułapki dualnego podejścia: «ich wina» versus «nasza niewinność». Czy zauważył Pan, że bardzo często osoby, które koncentrują się na odmierzaniu win, mówią: «Polacy dokonali zbrodni w Jedwabnem, w Kielcach”, ale nie dopowiedzą: «To myśmy zrobili», nie dopowiedzą «Zrobiliśmy to MY, Polacy, my z podlaskich i podkarpackich wsi, my z Kielc, ale także my z Krakowa, Rzeszowa, Warszawy»? Z kolei negujący odpowiedzialność Polaków najczęściej używają frazy: «MY, Polacy, tego nie zrobiliśmy, to Niemcy, Sowieci, ubecy, komuniści, motłoch, margines». Film Jaskulskiego i Loewingera przekracza ten dyskurs”.

Reżyserami filmu są Michał Jaskulski oraz Lawrence Loewinger. Produkcja: Two Points Films, Metro Films. Dystrybucja w Polsce: Metro Films. Promocją filmu zajmuje się firma Cinémobile.