Kard. Becciu zarzeka się, że jest niewinny i zapowiada, że to udowodni.

„Dzisiaj, 24 września, Ojciec Święty przyjął rezygnację z funkcji prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oraz praw związanych z godnością kardynalską, złożoną przez Jego Eminencję kard. Giovanniego Angelo Becciu” – poinformowało wczoraj wieczorem biuro prasowe Stolicy Apostolskiej. W komunikacie nie podano żadnych szczegółów ani powodów decyzji.

Watykaniści i dziennikarze w pierwszych komentarzach wiążą tę dymisję ze skandalem finansowym związanym z inwestycją Watykanu w londyńską transakcję na rynku nieruchomości, która doprowadziła do utraty przez Stolicę Apostolską milionów euro z tytułu opłat wnoszonych na rzecz pośredników. Kard. Becciu był wówczas zastępcą w Sekretariacie Stanu.

Prokurator watykański postawił w stan oskarżenia kilku urzędników watykańskich, jak również pośredników, ale nie kard. Becciu, który zaprzeczył wszelkim nadużyciom.

Decyzja Franciszka oznacza, że Becciu pozostaje kardynałem, ale nie będzie miał prawa udziału w ewentualnym konklawe.

Hierarcha w wypowiedzi dla dziennika „Il fatto quotidiano” tak komentuje sprawę: – Jestem wstrząśnięty, wzburzony. To uderzenie we mnie, w tych, którzy mnie znają i szanują, w moją rodzinę. W duchu posłuszeństwa i z miłości do Kościoła i papieża przyjąłem jego prośbę o ustąpienie. Ale jestem niewinny i to udowodnię. Proszę Ojca Świętego o prawo do obrony.

Angelo Becciu urodził się 2 czerwca 1948 r. w Pattadzie, niedaleko Sassari na Sardynii. Święcenia przyjął 27 sierpnia 1972 r. jako kapłan diecezji Ozieri. Uzyskał doktorat z prawa kanonicznego. 1 maja 1984 r. podjął pracę w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej. Pracował w nuncjaturach w Republice Środkowoafrykańskiej, Sudanie, Nowej Zelandii, Liberii, Wielkie Brytanii, Stanach Zjednoczonych. 15 października 2001 r. Jan Paweł II mianował go nuncjuszem w Angoli, wynosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa; sakrę nominat przyjął 1 grudnia tego roku. Od 23 lipca 2009 r. był papieskim przedstawicielem na Kubie. Zna francuski, angielski, hiszpański i portugalski. 10 maja 2011 r. Benedykt XVI mianował go substytutem ds. ogólnych w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. 28 czerwca 2018 r. został włączony do kolegium kardynalskiego. 1 września 2018 r. został prefektem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

KAI, DJ