Apelujemy o zakończenie niepotrzebnej agresji i rozpoczęcie dialogu dla dobra człowieka i całego naszego społeczeństwa – piszą katoliccy biskupi Białorusi.

W niedzielę na Białorusi odbyły się wybory prezydenckie. Po publikacji oficjalnego sondażu exit poll, według którego – z wynikiem blisko 80 proc. głosów – zwyciężyć miał urzędujący prezydent Aleksandr Łukaszenka, a jego główna rywalka, Swiatłana Cichanouska, uzyskała mniej niż 10 proc. – ludzie masowo wyszli na ulice. Wciąż trwają protesty w Mińsku, Witebsku, Grodnie i innych miastach, brutalnie pacyfikowane przez milicję.

Wczoraj apel wydali katoliccy biskupi na Białorusi. „Już od kilku dni w naszej Ojczyźnie trwają starcia między obywatelami a funkcjonariuszami organów ścigania. Kolejne wybory wywołały napięcie w naszym społeczeństwie. W wyniku aktywnej konfrontacji przelano krew i jest wiele poszkodowanych zarówno fizycznie, jak i moralnie. Wielu z nich to spokojni i niewinni ludzie w różnym wieku” – napisali.

„My, katoliccy biskupi Białorusi, potępiamy każdy akt przemocy popełniony przez brata przeciwko bratu. Dlatego też jeszcze raz apelujemy o zakończenie niepotrzebnej agresji i rozpoczęcie dialogu dla dobra człowieka i całego naszego społeczeństwa” – czytamy w dokumencie, który ma być odczytywany we wszystkich katolickich świątyniach Białorusi.

„Jako ludzie wierzący rozumiemy nasze ograniczenia. Dlatego przywołując słowa naszego Zbawcy Jezusa Chrystusa: «Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię» (Mt 11,28), zapraszamy katolików z Białorusi do codziennej modlitwy w intencji naszej Ojczyzny i całego narodu” – zaznaczają biskupi.

Apelują, aby w najbliższą niedzielę, 16 sierpnia, we wszystkich parafiach celebrować Mszę św. w intencji Białorusi, podczas każdej liturgii dodawać specjalną intencję za kraj, a także organizować w parafiach codzienną adorację Najświętszego Sakramentu w intencji białoruskiego narodu i pokojowego zakończenia konfliktu.

Już w ubiegłą niedzielę białoruscy katolicy zorganizowali w mediach społecznościowych kampanię „Fałszerstwo – ciężki grzech”. Podobnie około 30 duchownych Białoruskiego Kościoła Prawosławnego uczestniczy w proteście „Prawosławni przeciwko falsyfikacjom” skierowanym przeciwko sfałszowaniu wyników wyborów prezydenckich na Białorusi.

Przeczytaj też tekst Igora Isajewa „Jak liderka z przypadku przywróciła społeczeństwu głos. Historia sukcesu białoruskiej opozycji” oraz Dominika Wilczewskiego „Polska nie może udzielić Białorusi konkretnego wsparcia. Z własnej woli”

KAI, DJ