Laureatką XIV edycji Nagrody „Pontifici – Budowniczemu Mostów”, przyznawanej przez warszawski Klub Inteligencji Katolickiej „za zasługi w szerzeniu wartości dobra wspólnego, dialogu i poświęcenia na rzecz bliźnich”, została prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Uroczystość odbyła się w czwartek wieczorem w siedzibie Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie. Laudację na cześć Laureatki wygłosił Andrzej Wielowieyski, polityk, prawnik, działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL, członek honorowy warszawskiego KIK i członek kapituły Nagrody „Pontifici”, były redaktor „Więzi”.

– W roku nasilających się walk ideowych, politycznych i wyborczych kapituła Nagrody „Pontifici” postanowiła stawić czoła sytuacji społecznej. Chcemy nie tylko dać świadectwo o wielkich zadaniach i dokonaniach w budowaniu mostów między ludźmi, ale chcemy też wesprzeć ludzi tworzących rozwijające się wspólnoty. Tak bardzo są przecież Polsce potrzebni – mówił Wielowieyski.

I dalej: – Przyznana pani nagroda „Budowniczego Mostów” ma w naszym zamyśle wymiar otwierający. Nagroda nie jest klamrą zwieńczająca dorobek całego życia, ale jest uznaniem dla pani dotychczasowej postawy i działań, wyrazem wsparcia, wobec tego z czym przyszło się pani mierzyć i deklaracją zaufania na przyszłość.

– Czuję się w gronie budowniczych mostów jak studentka pierwszego roku wydziału inżynierii lądowej. Zaszczycona i zakłopotana jednocześnie – powiedziała Dulkiewicz po odebraniu nagrody.

– Żyjemy w czasach wszechogarniających egoizmów i interesów, kiedy zwyczajna przyzwoitość urasta do rangi heroizmu. Pozwólcie więc państwo, że wszystkim nam – a kapitule szczególnie – życzyć będę jak największej rzeszy kandydatów do tej nagrody. Serdecznie dziękuję warszawskiemu Klubowi Inteligencji Katolickiej za tytuł „Budowniczego Mostów”. Jeszcze na niego nie zasłużyłam. Przyjmuję więc go jako zobowiązanie. Sprytną zasadzkę zastawiliście państwo na mnie, szacowna kapituło – dodała prezydent Gdańska.

Nagrodę „Pontifici – Budowniczemu mostów” zarząd warszawskiego Klubu ustanowił w 2006 r., w 50-lecie jego istnienia. Przyznawana jest rokrocznie 24 października, w rocznicę powstania KIK Warszawa.

Dotychczasowymi laureatami są: prof. Andrzej Zoll (2006), abp Henryk Muszyński (2007), Krzysztof Czyżewski (2008), prof. Krzysztof Zanussi (2009), Danuta Baszkowska (2010), s. Rafaela FSK – Urszula Nałęcz (2011), bp. Zdzisław Tranda (2012), dr Helena Pyz (2013), ks. dr Jan Kaczkowski (2014), o. Ludwik Wiśniewski OP (2015), ks. prof. Tomáš Halik (2016), abp Wojciech Polak (2017) oraz prof. Adam Strzembosz (2018).

KIK, JH