Czy kwartalnik „Więź” będzie się ukazywał w roku 2020? Czy, Państwa zdaniem, kształt naszego pisma powinien ulec zmianie?

Drodzy Czytelnicy!

Tak, jak zapowiedzieliśmy w jesiennym numerze naszego kwartalnika, do końca października br. Towarzystwo „Więź” zdecyduje o kształcie pisma w roku 2020.

Stoimy więc przed ważnymi decyzjami:
– czy kontynuować wydawanie kwartalnika „Więź” w wersji papierowej?
– czy i w jakich formach przenosić pismo do internetu?
– czy cena „Więzi” może wzrosnąć (obecnie: 24,99 zł/egz., w prenumeracie rocznej: 84 zł)?
– czy kontynuować kosztowny kolportaż i prenumeratę „Więzi” za pośrednictwem podmiotów zewnętrznych, czy też ograniczyć się do prenumeraty redakcyjnej i sprzedaży we własnej księgarni internetowej?

Decyzje te mają, rzecz jasna, kontekst finansowy – wiadomo, że spośród wszystkich rodzajów działalności, jakie prowadzi Towarzystwo „Więź”, właśnie regularne wydawanie poważnego periodyku jest najbardziej deficytowe. Czytelników przybywa, ale samofinansowanie wciąż jest niedościgłym marzeniem. Każdy numer naszego pisma zawiera więcej treści niż niejedna książka, lecz jego cena jest dużo niższa. Publikowane w kwartalniku teksty są precyzyjnie zamawiane, uważnie redagowane, poddawane profesjonalnej korekcie. To wszystko kosztuje. Co dalej?

Prosimy Państwa o pomoc w podjęciu tych decyzji. Przygotowujemy się do nich intensywnie w ostatnich miesiącach. Rozbudowujemy sieć czytelników-patronów i zaplecze sponsorskie pisma. Decyzje powinny zapaść w ciągu kilkunastu najbliższych dni. Dlatego:

  1. Prosimy wszystkich o przesyłanie nam rad i wskazówek, jak Państwa zdaniem, powinniśmy odpowiedzieć na powyższe pytania.
  2. Prosimy wszystkich o opinie co do sposobu redagowania kwartalnika „Więź”. Czy powinien ulec zmianie, aby lepiej odpowiedzieć na Państwa potrzeby? Czy zmieniać objętość pisma, liczbę bloków tematycznych, stałe działy i felietony, szatę graficzną? O czym chcieliby Państwo przeczytać więcej, a o czym być może mniej?
  3. Tych, którzy mogą, prosimy o wsparcie finansowe – albo bezpośrednio na konto Towarzystwa „Więź” (wpłaty na rzecz statutowej działalności Towarzystwa „Więź” mogą być odliczane od dochodu jako darowizny), albo przez serwis Patronite.

Prosimy o przesyłanie odpowiedzi pod adres: patronite@wiez.pl, w komentarzach pod tym tekstem czy na Facebooku.