Życie Juliane Zarchi, Litwinki niemiecko-żydowskiego pochodzenia, naznaczyły dwa reżimy: nazistowski i sowiecki. 23 sierpnia, w Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych, spot z jej udziałem pokażą telewizje publiczne w Polsce, na Litwie i Węgrzech oraz w Niemczech i Rumunii.

23 sierpnia mija 80 lat od podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow – układu między nazistowskimi Niemcami i Związkiem Radzieckim, który otworzył drogę do drugiej wojny światowej i jej następstw – od masowych wysiedleń, przez niewolniczą pracę i zbrodnie wojenne, po czystki etniczne i Holokaust.

Europejska Sieć Pamięć i Solidarność po raz kolejny organizuje kampanię „Pamiętaj. 23 Sierpnia” –przypomina losy osób prześladowanych w systemach totalitarnych i rozdaje symboliczne znaczki z czarną wstążką w muzeach i miejscach pamięci w całej Europie (można je też zamówić, pisząc naoffice@enrs.eu; nakładkę na zdjęcie profilowe na Facebooku można znaleźć tutaj).

W poprzednich latach Sieć przygotowała nagrania ukazujące losy Żydówki Mali Zimetbaum i Polaka Edka Galińskiego, pary zakochanych, którzy poznali się w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau oraz Pétera Mansfelda – najmłodszej ofiary represji po rewolucji węgierskiej z 1956 r.

Więcej informacji na enrs.eu/august23.

ENST, DJ