Chodzi o ks. Stanisława Sikorskiego. Radomska kuria zawiadomiła prokuraturę.

Jak informuje radomska „Gazeta Wyborcza”, ks. Stanisław Sikorski, dawny współpracownik opozycji antykomunistycznej i pierwszej „Solidarności”, jest podejrzany o molestowanie seksualne dzieci.

W grudniu ubiegłego roku ks. Sikorski odebrał od prezydenta Andrzeja Dudy Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości. – Gdy zobaczyłem transmisję, łzy mi popłynęły po twarzy. Wszystko wróciło – mówi „Wyborczej” mężczyzna, który w dzieciństwie był ministrantem w Pionkach, gdzie przez lata pracował ks. Sikorski.

Jak relacjonuje, ksiądz krzywdził go, gdy ten miał 9 lat. Na zimowisku dla ministrantów spał na sąsiednim materacu i wkładał mu ręce w slipki, a także „pod pretekstem nauki dbania o higienę wchodził z chłopcami pod prysznic i instruował ich, jak myć genitalia, przy okazji dotykając ich”.

Mężczyzna zawiadomił kurię diecezji radomskiej, kilka dni temu złożył oficjalny wniosek o wszczęcie postępowania kanonicznego.

„Wyborcza” podaje, że zawiadomienie w sprawie księdza Sikorskiego złożył w 2013 roku inny mężczyzna. Ksiądz zaprosił go do siebie na plebanię, włączył bajki, po czym rozebrał. – Zabawiał się mną i wtedy do pokoju weszła siostra zakonna. Musiała widzieć, co się dzieje. Ksiądz wybiegł za nią, a krótko potem przeniesiono go na inną parafię – opowiada gazecie.

Wspomina też wyjścia z klasą na basen. Ksiądz wchodził z uczniami do wody i wyrzucał ich w górę, łapiąc przy tym za krocze.

Jak twierdzi, radomska kuria po jego zawiadomieniu nic ze sprawą nie zrobiła. Biskup rozmawiał z księdzem, ale ten stanowczo zaprzeczył oskarżeniom.

Teraz – po drugim zgłoszeniu – kuria zawiadomiła prokuraturę. To – jak przypomina „Wyborcza” – ruch formalny, ponieważ ewentualne przestępstwa już się przedawniły.

Ks. Stanisław Sikorski w latach 1980–1990 był wikarym w parafii św. Barbary w Pionkach. Zajmował się działalnością opozycyjną: wydawał podziemne pisma „Barykada” i „Robotnik”, książki, ulotki. Organizował msze za ojczyznę, współorganizował Komitet Pomocy Internowanym w Pionkach, Duszpasterstwo Ludzi Pracy przy parafii, współorganizował Klub Inteligencji Katolickiej w Pionkach. Aktywnie działał w „Solidarności”: był zastępcą przewodniczącego KO „S” w Pionkach, kapelanem Regionu „S” Ziemia Radomska.

DJ