Fundacja im. ks. Jana Kaczkowskiego chce nagrodzić osoby lub instytucje, które nie widzą przeszkód, by działać na rzecz innych. Kandydatów można zgłaszać do 15 lipca.

Rodzina i przyjaciele ks. Jana Kaczkowskiego, działający w fundacji jego imienia, stworzyli Nagrodę „Okulary ks. Kaczkowskiego”. W ten sposób Fundacja chce nagrodzić tych, którzy – tak jak patron nagrody – nie widzą przeszkód, by z zaangażowaniem i miłością działać na rzecz innych. Mogą to być osoby indywidualne, instytucje, organizacje pozarządowe i grupy nieformalne, które działają w Polsce i za granicą.

– Chociaż działaniom księdza Kaczkowskiego towarzyszyło wiele przeszkód, on sam zdawał się ich nie dostrzegać – mówi Anna Cina-Ciskowska, prezes zarządu fundacji. – Do dziś żartobliwie zastanawiamy się, czy to kwestia wady wzroku czy ogromnego serca. Faktem jest, że Jan wybudował hospicjum mimo braku pieniędzy, „ojcował” wielu osobom i wymagał od siebie tyle samo, ile od zdrowego człowieka, mimo chorób, które go dotknęły. Teraz chcemy nagrodzić osoby, które działają zgodnie z jego ideami. Nawet jeżeli wcześniej o nim nie słyszały – dodaje.

Jak czytamy na stronie inicjatywy, „celem Nagrody jest: wyróżnienie za wrażliwość oraz empatię w podejściu do drugiego człowieka, za odwagę i bezkompromisowość w walce o godność życia oraz – w przypadku osób znajdujących się u kresu życia – umierania. Szczególnie cenne dla Fundacji są inicjatywy w obszarze wsparcia osób chorych onkologicznie i terminalnie, osób z niepełnosprawnościami, wykluczonych, dyskryminowanych i definiowanych jako mniejszość”.

Organizatorzy zapraszają zainteresowanych zgłoszeniem kandydatów na stronę Nagrody, gdzie znajdą formularz zgłoszeniowy, regulamin konkursu i więcej informacji o inicjatywie.

Fundacja czeka na zgłoszenia do 15 lipca. Kapituła nagrody wyłoni 10 nominowanych i z nich nich wybierze zwycięzcę. W składzie kapituły są Helena i Józef Kaczkowscy (rodzice ks. Jana), Jerzy Stuhr, Kapsyda Kobro-Okołowicz, Katarzyna Jabłońska, ks. Mieczysław Puzewicz, Piotr Żyłka, Katarzyna Olubińska, Jurek Płonka i Przemysław Staroń.

Ogłoszenie laureata i wręczenie nagród odbędzie się podczas gali we wrześniu w Sopocie.

DJ