Po 19 w katedrze Notre Dame zaczął się pożar. Policja ewakuowała obszar wokół budynku. Całkowicie zawaliły się dach oraz iglica. Do Paryża napływają głosy współczucia z całego świata.

„Brakuje mi słów, by wyrazić ból, jaki odczuwam patrząc na katedrę Notre-Dame niszczoną przez płomienie” – napisała na Twitterze mer Paryża Anne Hidalgo. Dodała, że „dziś wieczorem wszyscy paryżanie i Francuzi opłakują ten symbol naszej wspólnej historii”. Na miejsce przybyli prezydent i premier Francji Emmanuel Macron i Édouard Philippe.

– Ten dramat przypomina nam, że nic na tej ziemi nie trwa wiecznie. Dużo myślę o diecezji paryskiej. Nie będzie można celebrować Mszy Krzyżma. Jest to część naszego ciała, która została zniszczona. Mam jednak nadzieję, że stworzy to nowy impuls, powszechny ruch – powiedział nowo wybrany przewodniczący Konferencji Episkopatu Francji abp Eric de Moulins-Beaufort.

Arcybiskup Paryża Michel Aupetit zwrócił się na Twitterze do duchownych o modlitwę i zasugerował bicie w dzwony kościołów: „Do wszystkich księży Paryża: strażacy wciąż walczą o uratowanie wież Notre Dame de Paris. Módlmy się. Krokiew, dach i iglica strawił ogień. Módlmy się. Jeśli chcecie, możecie uruchomić dzwony waszych kościołów, by zaprosić do wspólnej modlitwy” – napisał.

Napływają wyrazy współczucia z całego świata, w tym od prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Kanclerz Niemiec Angela Merkel przypomniała, że katedra Notre Dame jest symbolem Francji i kultury europejskiej. „Polska rozpacza razem z Francuzami patrząc na setki lat historii katedry Notre Dame, Paryża, Francji i Europy w płomieniach” – pisze Ministerstwo Spraw Zagranicznych na Twitterze.

Nie są znane dokładne przyczyny wybuchu pożaru, lecz wstępnie wiąże się je z trwającymi w świątyni pracami renowacyjnymi.

Katedra Notre-Dame w Paryżu jest jednym z najsłynniejszych kościołów z Europie, jeśli nie na świecie. Położona na Île de la Cité, kolebce rzymskiej osady Lutecji, została wzniesiona na ruinach kościoła z IX wieku. Budowa świątyni zaczęła się w 1163 roku i zakończyła się po upływie ponad 180 lat. Katedrę okala 29 kaplic, z których jedna (pod wezwaniem świętego Germana) od 1 grudnia ubiegłego roku, mieści w swoim wnętrzu kopię Matki Boskiej Częstochowskiej oraz relikwie św. Jana Pawła II.

Na mocy ustawy z 1905 roku ta najważniejsza świątynia Francji jest własnością państwa, które odpowiada także za jej utrzymanie materialne i remonty. Obecnie w katedrze trwały prace konserwacyjne. Planowane koszty miały wynieść nawet 150 mln euro.

KAI, JH