„Zaproszenia są w tych dniach kierowane do ofiar, których status został potwierdzony wyrokiem skazującym konkretnego duchownego w procesie kanonicznym” – czytamy w czwartkowym komunikacie rzecznika Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik episkopatu, informuje ponadto, że spotkania abp. Stanisława Gądeckiego „odbędą się w najbliższych tygodniach i będą miały charakter duszpasterski, indywidualny i prywatny”. Podkreśla, że osoby, które odpowiedziały już na zaproszenie, zwracają się z prośbą do środków społecznego przekazu o zachowanie ich prywatności.

Osobiste rozmowy przewodniczącego episkopatu z ofiarami przestępstw seksualnych przez duchownych są odpowiedzią na list do przewodniczących episkopatów skierowany przez komitet organizacyjny spotkania „Ochrona małoletnich w Kościele”, które odbędzie się od 21 do 24 lutego w Rzymie – bezprecedensowego watykańskiego szczytu episkopatów, zwołanego przez papieża.

„Pierwszym krokiem musi być przyznanie prawdy o tym, co się wydarzyło” – czytamy w liście. „Dlatego nalegamy na każdego przewodniczącego Konferencji Episkopatu, aby przed spotkaniem w Rzymie skontaktował się z ofiarami, które przeżyły nadużycie seksualne ze strony duchownych w swoich krajach”.

BP KEP, JH