Zadaniem biskupa jest budowa mostów pojednania – mówi biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek w „Gościu Niedzielnym”.

Z bp. Józefem Guzdkiem rozmawia Andrzej Grajewski. Wywiad „Prorok idzie pod prąd” ukazał się w bieżącym numerze „Gościa Niedzielnego” (nr 32/12 sierpnia 2018). Cytujemy wybrane fragmenty:

W Ordynariacie Polowym WP pragniemy głosić Ewangelię, i tylko Ewangelię. Często przypominam podległym mi kapelanom, że nie mogą stawać po żadnej stronie politycznego sporu. Przestrzegam, aby z ewangelizatorów nie stali się komentatorami bieżących wydarzeń. Mają iść tą drogą, którą wskazuje Chrystus. Tylko ta droga jest pewna.

Papież Franciszek przestrzegał, że kraj, w którym są kłótnie, waśnie, gdzie są wzajemne oskarżenia i podziały, to „kraj chory i smutny”, który nie ma przyszłości. Z nadzieją mogą natomiast patrzeć w przyszłość mieszkańcy kraju, gdzie panują zgoda i jedność w podstawowych kwestiach.

Obecnie jest 109 kapelanów zawodowych. Trwa procedura uzawodowienia w stosunku do czterech kolejnych. Jednak z niepokojem spoglądam w przyszłość. Polskie seminaria przeżywają kryzys.

Wyb. JH