12 lipca wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przyznał złote, srebrne i brązowe medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W dziedzinie sztuki estradowej brązowym medalem nagrodził Ryszarda Makowskiego, dawnego członka kabaretu OT.TO, współpracownika czasopisma „Sieci”, byłego współprowadzącego „Studia YaYo”. Dziś informuje o tym Żydowska Agencja Telegraficzna.

Główne wyróżnienia – Złote Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – odebrali z rąk ministra: Antoni Libera w dziedzinie literatury (jedna z jego książek, „Niech się panu darzy”, ukazała się nakładem Wydawnictwa Więź) i Krzysztof Orzechowski w dziedzinie teatru. Marek Kornat, redaktor wydanych przez Więź pism sowietologicznych Rafała Marcelego Blütha, otrzymał srebrny medal.

Żydowska Agencja Telegraficzna (JTA) zwraca dziś jednak uwagę na inną osobę z listy 20 nagrodzonych – Ryszarda Makowskiego. Pisze, że „Polska honoruje satyryka, który twierdzi, że Żydzi wymyślili antysemityzm”. Agencja przypomina, że 62-letni artysta skrytykował protesty Izraela i organizacji żydowskich przeciwko nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, kryminalizującej obwinianie narodu polskiego za zbrodnie nazistowskie.

– To wyraz podziękowania Polski dla Państwa twórczości, zaangażowania i talentu – mówił nagrodzonym wicepremier Gliński.

JTA cytuje stanowisko polskiego Stowarzyszenia „Nigdy Więcej”, które uznaje nagrodzenie Makowskiego za zdumiewające i określa go jako „znanego autora piosenek i artykułów mocno zakorzenionych w antysemickich stereotypach i uprzedzeniach”.

Żydowska Agencja Telegraficzna powstała 101 lat temu. Ma siedzibę w Nowym Jorku.

JH