Zagrożenia dla tradycji europejskiej nie wynikają z dużej liczby uchodźców, ale z nadmiernego konsumpcjonizmu Europejczyków – mówiła wczoraj Janina Ochojska podczas debaty w Łodzi.

Wczoraj odbyła się trzecia debata z cyklu organizowanego w Domu Arcybiskupa Łódzkiego z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Gośćmi były dziennikarka, pisarka i była rzeczniczka prasowa rządu Tadeusza Mazowieckiego Małgorzata Niezabitowska oraz Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej. Rozmowę prowadził Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny kwartalnika „Więź”.

– Dla mnie patriotyzm jest zakorzenieniem w naszej historii, tradycji i wartościach. To poczucie odpowiedzialności za dobro wspólne, jakim jest Polska – powiedziała Niezabitowska. – Polskość to sztafeta pokoleń, zaś tym, co sobie w niej przekazujemy, jest pamięć – dodała. Według niej szczególną rolę w kształtowaniu świadomości obywatelskiej wciąż ma inteligencja.

Ochojska zauważyła natomiast, że Polska nie jest ani mężczyzną, ani kobietą, ale jest „nami – narodem”. – Narodem różnorodnym, mimo że o mniejszościach żyjących w Polsce zapominamy. Jesteśmy jednym narodem, który łączy miłość do ojczyzny – mówiła. Szefowa PAH wyznała, że czuje się za Polskę odpowiedzialna. – Pomagając innym, mogę najlepiej służyć mojej ojczyźnie – tłumaczyła.

Dyskutantki poruszyły temat wolności i odpowiedzialności. Małgorzata Niezabitowska mówiła, że wolność jest zobowiązaniem. – Nie jesteśmy wolni od czegoś, ale wolni do czegoś: do czynienia dobra – zauważyła z kolei Janina Ochojska.

Odpowiadając na pytanie z sali o to, czy duża liczba uchodźców zagraża tożsamości kulturowej Europy, szefowa PAH tłumaczyła: – Najwięcej uchodźców przyjmuje Pakistan, Liban, Jordania, Arabia Saudyjska. Liczba uchodźców w Europie jest natomiast proporcjonalnie niewielka w stosunku do liczby mieszkańców. Zagrożenia dla tradycji europejskiej nie wynikają z liczby uchodźców, ale z nadmiernego konsumpcjonizmu Europejczyków.

Kolejne spotkanie z serii „Polska – Inspiracje – Obowiązki” odbędzie się w niedzielę, 3 czerwca. Gośćmi będą profesorowie Jerzy Buzek i Stanisław Krajewski. Pomysłodawcą cyklu jest abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.

Archidiecezja Łódzka, DJ