W czwartek, 19 października, mijają 33 lata od śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. – Można sobie wyobrazić, że dziś byłby księdzem nonkonformistycznym, że mówiłby prawdę wszystkim – powiedział kard. Kazimierz Nycz w rozmowie z portalem Stacja7.

Kard. Kazimierz Nycz opowiadał w wywiadzie o tym, jak ks. Jerzy Popiełuszko był postrzegany przez księży z diecezji, jak byłby postrzegany dziś w Kościele, i o czym naprawdę mówił w kazaniach.

– Byłem już kapłanem, kiedy w latach 80. ksiądz Popiełuszko głosił Ewangelię między innymi w Nowej Hucie. Był człowiekiem, który robił to z pełnym przekonaniem, ale było widać ogromną troskę o tych, do których mówi – wspominał kardynał. – Zasady, na które się powoływał, starał się stosować we własnym życiu i nie dać się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężać. To jest czysta Ewangelia, to jest Chrystus, który na krzyżu modli się za swoich przeciwników. Myślę, że to jest bardzo wyraźne w rysie świętości Popiełuszki: walka o prawdę i przeciwstawianie się złu – powiedział kard. Nycz.

Metropolita warszawski zwrócił uwagę, że żyjemy w czasach post-prawdy, prawdy subiektywnej, kiedy każdy uważa, że ma rację, a ks. Popiełuszko skupiał się przede wszystkim na prawdzie: – Pod tym względem ks. Jerzy miałby dziś ogromne pole do działania – zaznaczył kardynał. – Z pewnością byłby także księdzem, który nie wszystkim by się podobał, bo wiele rzeczy komunikował wprost – o prawdzie, o Ewangelii. Można sobie wyobrazić, że dziś byłby księdzem nonkonformistycznym w tym znaczeniu, że mówiłby prawdę wszystkim: tym, którzy chcą słuchać, i tym, którzy słuchać wcale nie chcą. Najbardziej obiektywną prawdą był dla niego Chrystus – dodał kardynał.

Kard. Nycz przypominał również, że Kościół w czasach komunizmu był głosem ludu. – W tamtym czasie nikt nie zarzucał Kościołowi, że wtrąca się w politykę, nawet kiedy prymas Wyszyński w publicznych wystąpieniach wprost stawał w obronie ludzi i ich godności. Dzisiaj, kiedy ta rola zastępcza się skończyła, Kościół, pełniąc rolę profetyczną wobec społeczeństwa, jest atakowany, że idzie za daleko. Tymczasem wcale tak nie jest – podkreślił.

Ks. Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r. Kard. Nycz wypowiedział się w sprawie jego kanonizacji. Jak mówił, cud, który został wybrany do tego procesu, jest jednym z wielu. Zakończył się już proces diecezjalny i trwają prace Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Stolicy Apostolskiej.

Źródło: KAI