„Syria przez 70 lat swojego istnienia była bardzo hojna w przyjmowaniu, goszczeniu i wspieraniu milionów uchodźców” – przypomina Polakom pracownik ONZ Aphram Joulak z Aleppo.

Podczas łódzkiej debaty Klubów „Tygodnika Powszechnego” o uchodźcach kierowniczka działu projektów zagranicznych Caritas Polska Marta Titaniec, odpowiedzialna m.in. za program Rodzina Rodzinie, odczytała list, który przekazał jej Aphram Joulak z Aleppo, członek Syryjskiego Kościoła Prawosławnego, pracujący dla UNHCR (Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców).

W liście skierowanym do Polaków Joulak napisał:

„Syria przez 70 lat swojego istnienia była bardzo hojna w przyjmowaniu, goszczeniu i wspieraniu milionów uchodźców: Palestyńczyków, Irakijczyków i ludzi wielu innych narodowości, którzy pomimo dzisiejszego kryzysu, wciąż żyją w Syrii. Ze względu na walki o Mosul w Iraku, uchodźcy wciąż przybywają do Syrii (zwłaszcza do rejonu Al-Hasaki). Ich liczba sięga obecnie przynajmniej 40 tysięcy na terenie całego kraju.

Uchodźcy są nadzwyczajnymi ludźmi, którzy pomimo niezliczonych trudności, którym muszą stawić czoła w warunkach syryjskiego kryzysu, starają się spełniać swoje wielkie talenty i ambicje, pragną się edukować, utrzymywać i realizować marzenia.

Chciałbym przekazać Wam, Polakom, przesłanie: nikt nie jest w stanie zrozumieć twojego bólu tak jak ten, który sam go doświadczył. Warszawa, podobnie jak Aleppo, zna ból i cierpienie wojny. Mamy nadzieję, że ze względu na nasz wspólny los Polacy pomogą syryjskim rodzinom, które dziś ryzykują śmierć, aby dotrzeć do kraju pokoju.

Proszę Was o solidarność z Uchodźcami”.

Debatę „Ziemia komu obiecana?” zorganizowały Kluby „Tygodnika Powszechnego” w Europejskim Centrum Kultury Logos w Łodzi. Udział wzięli Janina Ochojska (Polska Akcja Humanitarna), Marta Titaniec (Caritas Polska) i bp Krzysztof Zadarko. Spotkanie poprowadził Bartosz Bartosik, sekretarz Laboratorium „Więzi”.